Must reede alustab jõuluhooaja ostuhullust: jagame nippe, kuidas tarbida targalt ja turvaliselt

Musta reede allahindluste aeg meelditab nii ostlejaid kui ka kelme tegutsema.Foto: Canva

Sel nädalal pakutakse pea igas poes allahindlusi, sest saabumas on ülemaailmne allahindluste päev must reede. Kui E-smaspäev on justkui Eesti versioon sellest, siis mustal reedel, mis toimub seekord 26. novembril, on võimalik osa saada allahindlustest üle kogu maailma.

Musta reede traditsioon tuleb Ameerikast ja see toimub igal aastal tänupühadele järgneval reedel. Suurriigis on musta reedet tähistatud väga aktiivselt 2005. aastast. Tänaseks on sellest kujunenud päev, millega alustatakse jõuluhooaja ostlemist.

Kaubad on juba varem sooduspakkumises

Sooduspakkumistega tullakse tihti välja musta reede nädalal. Võimalik, et soodustused on kogu selle nädala jooksul samad või vahelduvad eri päevadel, kuid üldjuhul ikkagi hoiatatakse ostlejaid, et parimad pakkumised jäetakse õige päeva jaoks.

Kõige eelistatumad ostukohad musta reede nädalal on elektroonikapoed, ehituspoed, rõiva-, kosmeetika- ja välismaa brändikauplused. Parimaid pakkumisi loodetakse saada just sealt, kus muidu on tavahinnad kõrged. Paljud poed lubavad hinnad isegi kuni 80 protsenti alla lasta.

Enne mõtle, siis osta

Hinnaalandustesse, mis näivad liiga head, et olla tõsi, tasubki suhtuda skepsisega. Kui kaupa pakutakse uskumatu soodustusega, siis võib see tähendada, et enne soodusmüügi päeva on tavahinda tõstetud nii palju, et selle võrra saaks efektset allahindlust näidata.

Samas, kui tegemist on näiteks laojääkidega, millest lihtsalt tahetakse lahti saada, siis neist ongi kaupmees nõus loobuma isegi kahjumiga.

Kui kahtlus on tekkinud, siis võib poest küsida, et kuidas nad saavad nii suurt allahindlust lubada, et nad ise kaotajaks ei jää. Võib võrrelda, kas hind, millelt soodustus on tehtud, vastab üldiselt toote tavahinnale või tundub sellest kõrgem.

Internetiostud on saanud pandeemia tõttu laiemalt harjumuspäraseks. Samas on e-kaubandus muutunud mugavamaks, enamik e-poode on väga kasutajasõbralikud ja kauba tarnevõimalused head.

Paraku varitsevad e-ostlejaid ka omad ohud: pangakaardipettused ja võltskaupmehed, kes muutuvad aktiivsemaks just ostupühade ajal. Eriti ettevaatlik nende osas tasubki olla ülemaailmse musta reedel ajal.

Geeniuses on andnud häid soovitusi, kuidas internetis turvaliselt ostelda, LHV kommunikatsioonispetsialist Marthi Lepik.

Uuri kaupmehe tausta

Enne kui oma pangakaardi andmed veebisaidile usaldad, veendu, et tegu on ausa ja usaldusväärse kaupmehega. Esimene ohumärk võib olla see, kui veebileht ei ole otsingumootori kaudu kergesti leitav. Ent ainult sellest näitajast siiski lähtuda ei tohiks.

Korraliku veebilehe tunnuste hulka kuulub selge ja arusaadav nimi, ülevaade ettevõttest koos kontaktandmetega ning e-poodide puhul mõistagi põhjalik loetelu kehtivatest tingimustest ja ostja õigustest. Samuti iseloomustavad turvalist ostukeskkonda tabaluku ikoon brauseriribal ja veebiaadressi alguses sisalduv s-täht (https). Kahtluste korral on mõistlik otsingumootorist läbi lasta ka firma kontaktandmed.

Osta pangakaardiga läbi turvafiltrite

Jälgi hoolega, milliseid maksevõimalusi kaupmees pakub. Esimese hooga võib tunduda mugav, kui ostu sooritades peab sisestama vaid oma kaardi andmed, ent tegelikkuses see tähendab, et turvafilter puudub hoopiski. Veendu, et valikus oleks ka levinud ja turvalised makselahendused, nagu PayPal, EveryPay vms, ja eelista ostu sooritamiseks neid võimalusi.

Pangakaartidele saab liidestada turvaliste internetiostude võimaluse läbi panga, mis tekitab pangakaardile lisakaitse. Kui ei tea, kas see on lisatud, võib nõu küsida pangast. Samuti võiks üle vaadata oma limiidid ja neid ostlemise hooajaks väiksemaks muuta.

Liiga häid pakkumisi ei ole olemas

Ostukampaaniate ajal on internet ja üldse kogu meediaruum täis sooduspakkumiste reklaame. Sarnaselt võltskaupmeeste arvukuse kasvule levitatakse sel perioodil tavapärasest rohkem ka võltspakkumisi ja libareklaame, mille eesmärk on varastada inimeste pangakaartide andmed või tõmmata inimesi muul moel alt. Kui järsku ilmub keegi, kes pakub parimaid brände teistest silmatorkavalt odavamalt, siis tasub temasse skeptiliselt suhtuda.

Petuskeeme on igasuguseid, alates tasuta kauba äraandmisest (tasuma pead vaid saatmiskulu!) kuni lihtlabaste krediitkaardi andmeid varastavate veebilehtedeni, kuhu inimesed reklaambännerite või petukirjade kaudu satuvad.

Ülemaailmsete ostude puhul on oma tarbijaõigusi raskem rakendada ja tehingu vaidlustamine ning raha tagasi saamine on väga keeruline protsess.

Kelmid kasutavad samasugust turundust nagu teised

Üha enam kaupmehi ja rohkem reklaami on kolinud sotsiaalmeediasse, kus saab inimestele veelgi enam personaalseid sõnumeid saata ja kus petturite ning seaduslike tegijate vahel on tihti keerulisem vahet teha kui mõne veebilehe puhul.

Facebook ja Instagram ei tee enamasti reklaamipakkujatele ega toodetele taustakontrolli ehk keegi ei kontrolli, mida seal müüakse. Seetõttu võibki mõne esmapilgul täiesti legaalsena näiva sotsiaalmeediareklaami taga olla puhas pettus.

Eriti valvas peaks olema mis tahes linkide või reklaamidega, mis sind sotsiaalmeediaplatvormilt kolmandatele veebilehtedele saadavad. Tihti ei pruugi inimene tähelegi panna, et on ühe Facebooki bänneri kaudu juba kolmandale veebilehele sattunud. Suure tõenäosusega ei ole sääraste veebilehtede eesmärgiks kliente kaupmeesteni viia, vaid see on kõige tavalisem pettus.

Kõike eespool öeldut teades ja arvesse võttes oskab tark ostleja kampaaniaperioodidel juurdehindlustest ja petturitest mööda minna ja tavapärasest tunduvalt paremad pakkumised üles leida. Tähtis on lihtsalt veenduda, et tegu oleks päris e-poega, mitte mõne kelmiga või libaallahindlustega.

Veel ostlemise nippe vaata meie artiklist SIIN.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.