Musta nimekirja lisandus rida firmasid, sealhulgas tuntud telefoniparandaja ja kaks e-poodi

Telefoniparandus. Pilt on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet on viimasel ajal oma mustale nimekirjale hulganisti täiendust andnud.

Näiteks on sinna sattunud Tallinna tuntud telefonimüüja ja -parandaja Starcom, millel putkad nii Kristiine kui Ülemiste keskuses. All Kaubanduse OÜ sattus sinna seetõttu, et ei täitnud garantiist tulenevat kohustust.

Nimelt ostis üks Eesti inimene endale uue Blackview telefoni. Viis kuud hiljem lõpetas ekraan töötamise, nii et masin läks remonti. See käivitas aga tõelise kadalipu.

Asi lõppes ringi jooksutamise, segase arve ja katkise kaameraga. Täpsemalt saad lugeda siit – asi oli päris üllatav ja segane. Igatahes ei täitnud Starcom tarbijavaidluste komisjoni otsust, mis mõistis inimesele välja 414 eurot.

Suured summad ehitusfirmalt ja saunaettevõttelt

Veel on musta nimekirja juurde tulnud ehitusfirma Lahepartner. Siin on tegu juba märksa suurema summaga – saamata on jäänud enam kui 11 000 eurot, mis firma kliendi kasuks välja mõisteti.

Nimelt sõlmis üks Tallinlane juba 2017. aastal Lahepartneriga lepingu maja ehitamiseks. Järgmise aasta alguses lõpetas firma ehitamise ja teatas, et jätab töö pooleli.

Pärast elamusse sisse kolimist avastas inimene elamus puudused, mis kõik seisnesid ebakvaliteetses töös. Arvestades, et kaupleja täitis ka omanikujärelevalve funktsiooni, pidi kaupleja olema tarbijavaidluste komisjoni arvates puudustest teadlik: valesti olid paigaldatud tuuletõkked, katusekatte profiil, esimese korruse põrand vajus pea 15 millimeetrit, ebakvaliteetne siseviimistlus ja nii edasi.

Firma ise väitis vastu, et lepingu lõpetas hoopis tellija, kellel polevat enam raha, samuti kinnitas ettevõte, et kõik on tehtud vastavalt projektile ja kokkulepetele. Komisjon leidis siiski, et kõik puudused olid dokumenteeritud ning olemas, mistõttu nõuti Lahepartnerilt raha välja. Seni firma seda aga välja maksnud pole.

Musta nimekirja sattus ka saunafirma Saunapoint. Tarbija ostis firmalt dekoratiivkivid ja puitmaterjalid ning maksis ära kogu ostusumma. Kaupleja tarnis aga vaid dekoratiivkivid, mis moodustasid tellimusest rahalises mõttes üsna väikese osa, aga puitmaterjali mitte.

Tarbija taganes lepingust ja komisjon leidis, et Saunapoint on kohustatud puitmaterjali eest tasutud summa ehk 852 eurot tagastama (dekoratiivkivide hind oli üksnes 156 eurot).

Püksid, mis ei sobinud, maskid, mis ei saabunud ja kontsert, mis ei toimunud

Suurematest tegijatest on musta nimekirja sattunud ka poodi Ratsavarastus.com pidav firma Horsepower OÜ. Tarbija tellis veebipoest ratsapüksid ning maksis nende eest 59 eurot. Kui püksid kohale jõudsid, avaldas ta soovi ostust taganeda, kuna püksid ei sobinud.

Firma ütles, et kaupa saab tagastada üksnes kulleriga, kaup peab olema kasutamata ning sellel turvaelement küljes – ning et kui kaup tagasi saadetakse, siis saatekulu kinni ei maksta ja ostuhinnast lahutatakse maha veel 10% käitlustasu.

Püksiostja vaidles muidugi vastu ja leidis, et toodet ei ole võimalik proovida ilma turvaelementi eemaldamata. Kaup saadeti tarbijale pakiautomaati, mistõttu jääb arusaamatuks kaupleja selgitus, et kaupa on võimalik tagasi saata vaid kulleriga.

Komisjon andis õiguse tarbijale – kui see püksid tagastab, on tal õigus saada makstud 59 eurot. Otsust pole aga täidetud.

Veel on mustas nimekirjas uue tulijana firma BW Grupp Inv OÜ, mis peab e-poodi Ostumaailm.ee. Tarbija tellis sealt kaheksa kaitsemaski ja maksis 32 eurot. Kaupleja ei tarninud Tarbijale kaitsemaske mitme kuu jooksul. Tarbija taganes lepingust ja kaupleja on kohustatud Tarbijale tagastama 32 eurot, otsust pole täidetud.

Lisaks on mustas nimekirjas nüüd kontserdikorraldaja Event Leader. Inimene ostis juba detsembris aprillikuuks 105 euro eest piletid; muidugi lahvatas siis koroonakriis.

Firma andis teada, et kontserdi aeg muutub ning toimub septembri lõpus. Tarbija omakorda leidis, et talle aeg ei sobi, teatas lepingust taganemisest ning nõudis raha tagasi. Komisjon leidis, et selleks oli tal ka õigus.

Kasutatud käigukast ja kahisev autoraadio

Veel on nimekirja lisandunud USB Group OÜ nimeline firma – sealt ostis inimene sõiduki Volkswagen Passat kasutatud käigukasti, kuid see ei sobinud tema autole.

Kaupleja mõistliku aja jooksul tarbija nõuet ei rahuldanud, seetõttu leidis komisjon, et tarbijal on õigus lepingust taganeda. Jutt käib 120 eurost, millele lisandub 40 eurot transpordikulu.

Autodega on seotud teinegi uus asukas nimekirjas – firma Pro-Anno. Tarbijale 150 euro eest müüdud kasutatud autoraadiol ilmnes puudus.

Kuna firma keeldus pretensiooniga tegelemast, rahuldas komisjon avalduse, sest leidis, et kaupleja on müügilepingut oluliselt rikkunud. Tarbija võis mõistlikult eeldada, et autoraadio heli on ilma olulise kõrvalise müra ja kohinata.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.