Müüd Facebookis vidinaid ja nänni? Ole valmis makse maksma

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Makse tuleb maksta ka kinnaste müümise eest.

Maksuhooaeg on vaikselt hoogu sisse saamas, mis tähendab, et tuleb hakata tulusid deklareerima. Deklaratsiooni esitamisel tasub meeles pidada ka Facebookist teenitud tulu.

Äritegevus ja juhuslik müük on eri asjad

Kaupade müümisel ning nende maksustamisel on vaja mõista peamiselt kahte erinevust: ühelt küljelt võib kaupade müümisel olla tegemist äritegevusega, mis juhul peab olema see ka nii registreeritud. Teisel juhul võib tegemist olla juhusliku müügiga, millele rakenduvad teistsugused nõuded.

Facebooki gruppides võib juhuslikuks müügiks lugeda aeg-ajalt toimuva müügi, mis ei vasta otseselt äritegevuse tunnustele, nagu kasumi taotlemine, majanduslik iseseisvus, tegevuse plaanipärasus ja järjepidevus.

Just juhuslikku müüki leiab pühade ajal Facebookist eriti palju. Sellisel juhul ei tohi selline tegevus toimuda pidevalt ning tuleb siiski maksta makse. Sellisel juhul loetakse tuluks kauba müügi- ja ostuhinna vahet. Ostuhinnaks on kauba eest tasutud summa, mille hulka kuulub ka transporditasu või näiteks materjal. Tuludeklaratsioonis tuleb see üles märkida ja maksta ka tulumaksu.

Näide juhuslikust müügist:

Mari käis Taanis reisil ning tagasi sõites leidsid nad sõpradega Poolast soodsate kinnaste poe. Koos otsustati soodsad asjad ära osta ja Eestis kallimalt maha müüa. Mari ostis kokku 150 euro eest erivärvilisi kindaid.

Eestis leidis ta kaubale Facebooki gruppide kaudu kiirelt ostjad ning müüs ostetud asjad 242 euro eest. Kui müügihinnast ostuhind maha arvestada, siis Mari saadud kasu nimetatud asjade müügist oli 92 eurot (242 – 150), mis on ka deklareerimisele kuuluv summa (füüsilise isiku tuludeklaratsioonil real 6.3) ning millelt tuleb tulumaksu tasuda.

Aga kui tegemist on juba äriga?

Juhusliku müügi kõrval võib Facebookist leida ka ohtralt äritegevust. See on näiteks endale kuuluva Facebooki lehe alt pidevalt riiete müümine, meie näite korral näiteks aastaringselt vanaema kootud kinnaste müümine.

Sellisel juhul tuleb end ka ettevõtjana registreerida ning maksta tulumaksu, sotsiaalmaksu ja tasuda raha ka pensionifondi. Ettevõtlustulust võib maha arvata kõik dokumentaalselt tõendatud ettevõtlusega seotud kulud, mille seos ettevõtlusega on selgelt põhjendatud, seega näiteks materjali kinnaste kudumiseks.

Täpsemalt saad ettevõtjana internetis kaupade müümise kohta lugeda siit. 

Näide ettevõtlusest:

Katil on Facebookis juba alates 2014. aastast oma grupp, mille kaudu Kati kogub grupitellimusi, millelt saab vahendustasu. Lisaks postitab ta gruppi müügiks ka tooteid, mis on juba eelnevalt tellitud või mida ei ole grupitellimuses osaleja välja ostnud. Tellitud kauba kättesaamise ja postitamise või üleandmise eest hoolitseb Kati ise. Kati ei ole ettevõtjana registreeritud.

Eeltoodust tulenevalt nähtub, et Kati tegevus vastab ettevõtluse tunnustele: tegevus on iseseisev (st Kati ei ole seda tehes kellegi töötaja, vaid juhib tegevust ise), eesmärk on tulu saada, kaupu soetatakse müügiks, tegevus on toimunud juba pikemat aega (välistab juhuslikkuse) ning tegevusega on võetud ka majanduslikke riske (tellitud kaupu ei pruugi kliendid kohe välja osta). Katil on kohustus end ettevõtjana registreerida. Kuigi ta  ei ole seda teinud, siis kuulub tema tulu maksustamisele nagu füüsilise isiku ettevõtlustulu.

Oma vanu asju müü nii palju kui jaksad

Lisaks eelnevale kahele on erisus loodud ka isiklike asjade müügile. Kui tegemist on isiklike asjade müügiga või kui need on olnud ostmise ja müümise vahepealsel ajal isiklikus kasutuses, ei maksustata müügist saadud tulu tulumaksuga, näiteks võib nii maha müüa lapse vanad riided, ilma, et tuleks tasuda ühtegi maksu.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.