Uudis

Muudatus: kui tahad suurt pensioni, pead mitte lihtsalt palju aastaid töötama, vaid ka palju teenima

Sotsiaalkomisjoni esimees Helmen Kütt ja pensionisüsteemi üks alusepanijaid, endine sotsiaalminister, Riigikogu esimees Eiki Nestor Foto MIHKEL MARIPUU/POSTIMEES

Kui lähed pensionile 2021. aastast, siis sõltub sinu pensioni suurus poole ulatuses töötatud aastatest ja poole ulatuses töötasust. Sellise ettepaneku – lisada arvestusse aastate kõrvale teenitud tasu – tegi sotsiaalministeerium Riigikogu sotsiaalkomisjonis.

Vähem väikese pensioni saajaid

Sotsiaalministeerium leidis ettepanekut tehes, et pool-ja-pool jaotus leiab arvatavalt ühiskonnas laiema toetuse.

Sotsiaalkomisjoni esimehe Helmen Küti sõnul oli muudatus vajalik, et tulevikus oleks võimalikult vähe neid, kes saavad väga väikest pensioni. “Pensioni sidumine üksnes miinimumpalgaga võinuks vähendada tööandjate huvi maksta sotsiaalmaksu kogu töötasult ja tekitada soovi näidata töötasu tegelikust väiksemana,” selgitas ta.

Praegustele pensionäridele midagi ei muutu

Pensioni arvutatakse uue valemi järgi alates 2021. aastast. Need, kes on juba praegu pensionil ja tööl ei käi, saavad ka pärast 2021. aastat pensioni praeguse süsteemi järgi. Töötavatel vanaduspensionäridel lisandub uue valemi jõustudes pensionile staaži ja töötasu põhjal arvutatav ühendosa.

Uus plaan peab enne jõustumist saama Riigikogu heakskiidu. Eelnõu on teisel lugemisel kolmapäeval, 5. detsembril. Kui parlament seda toetab, siis võetakse seadus vastu sellele järgneval kolmandal lugemisel.

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.