Näide elust enesest: lennufirma võib piletit ostes broneerida su krediitkaardilt topeltsumma

LennukREUTERS/Kai Pfaffenbach / Scanpix

“Ostsin perele neli lennukipiletit ja avastasin juhuslikult, et pangas oli broneeritud kõigepealt ligi 800 eurot ja siis veel raha iga reisija kohta eraldi,” rääkis Rahageeniusele hämmeldunud klient, kes oli pileti ostnud otse Lufthansa kodulehelt. Panga klienditoest kinnitati talle, et tegu ei ole eksitusega, vaid selliseid asju on ennegi ette tulnud.

Selgub, et tegu ongi tavapärase praktikaga, kui ostetakse korraga mitu piletit. Estraveli lennupiletite müügidirektor Mauri Saarend selgitas, et lennufirmade broneeringusüsteem broneerib kogu ostusumma, aga kontolt lähevad maha tegelikud ostusummad ühe pileti kaupa.

Raha hoitakse kaua kinni

“Kahte korda reaalselt raha kaardi pealt ei võeta, kuid broneeringusumma vabastamine võib võtta üsna kaua aega ja senikaua ei saa kaardiomanik krediidisummat kasutada – sõltuvalt pangast isegi kuni kaks nädalat,” ütles ta.

Reisiagentuuri kaudu makstes topeltbroneeringute probleemi ei esine.

Ootamatu broneering tõmbab jama kaela

Rahageeniuse poole pöördunud klient juhtis tähelepanu, et ehkki lõppkokkuvõttes tuleb maksta üks kord, võib topeltbroneering ikkagi suuri jamasid põhjustada. “Kaardi limiit ongi kokku kusagil 1500 euro juures. Kui see kinni broneeritakse, siis see tähendab, et ma reisil olles vajadusel seda kaarti kasutada ei saa.”

Üks koht, kus taoline probleem eriti teravalt võib ilmneda, on autorendifirmad, kes ilma krediitkaardita jutulegi ei võta ja sealt tavaliselt suure summa soovivad kinni panna. Kui aga lennufirma selle eelnevalt topeltbroneeringuga ära on reserveerinud, pead hakkama autoleti ees tõsiselt pingutama, et erinevate kontode ja kaartide abil ikka jaamast välja veereda.

Pangad on kursis

Asjaga on hästi kursis pangad, kelleni krediitkaardi broneeringuid puudutavad päringud jõuavad. Swedbanki pangakaartide osakonna juht Kai Voore ütleb, et tegu on mõningate lennufirmade broneeringute ja tehingute töötlemise omapäraga.

“Tehingu sooritamisel ehk piletite ostmisel broneeritakse kõik piletid ühe summana ja kuna kinnitused edastatakse piletite kaupa, lisanduvad ka need broneeringud. Broneeringud vabanevad kohe, kui tehingud on ära töödeldud. Üleliigne summa vabastatakse broneeringust ning kontolt läheb maha õige summa,” selgitab Voore.

Nordica ega tarbijakaitse ei tea midagi

Eesti lennufirma Nordica esindaja Toomas Uibo ütles, et neile tuli see teema üllatusena ja Nordicas info lennufirmade taolisest praktikast puudub.

Lisaks sellele, et kliendi seisukohast on lennufirmade taoline käitumine arusaamatu, võib see tekitada ka segadusi, sest ega pileti ostjale keegi ei selgita, et tema kaardile kahekordne broneering tekitatakse, või miks see vajalik on.

Mida aga arvab tarbijakaitse? Selgub, et ka nemad pole taolisest praktikast varem kuulnud, ega ole neile ka vastavaid kaebusi laekunud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.