Need viis firmat võivad hakata finantsmaailmas suuri asju tegema

Sellist pilti praegu pangakontoris naljalt ei näe.Foto: Scanpix

Tahad uut külmkappi, aga raha ei ole? Palun, robot otsib sulle parima laenu. Oled hädas klientide tausta uurimisega ja kardad, et saad kaela rahapesusüüdistuse? Palun, fintechid tulevad appi.

Mäletate veel aegu, kui laenu taotlemine käis nii, et raha taotleja seadis sammud pangakontorisse ja pidas maha vestluse laenuametnikuga? Vähemalt filmides aeg-ajalt näeb selliseid asju.

Tänapäeval käivad asjad teistpidi. Finantstehnoloogia ettevõtetele mõeldud arenguprogrammi Lighthouse valitud viiest ettevõttest üks, Eesti ja Ladina-Ameerika juurtega Askrobin, näiteks pakub pealtnäha sarnast teenust.

Masinlik pangaametnik

Ainult et vestlemiseks ei pea enam kontorisse minema, ja jutupartneriks ei ole ka enam pangaametnik, vaid… robot. Kui laenuspetsialist töötas aastakümneid ja omandas väga suure kogemuse, siis mida on ühel paari hackathon-iga kokku pandud robotil vastu panna?

Selle, mis inimene tegi ära aastatega, peab robot tegema päevadega. Võime automaatselt õppida väga suure hulga tehingute pealt on masina eeliseks. Kui targaks selline süsteem võib saada, ei tea. Külmkapi ostmiseks soodsaima ja taotlemiseks mugavaima tarbimislaenu aga ilmselt suudab ta välja raalida päris efektiivselt.

Viis firmat, kolm kuud, kiire areng

Laenurobot Askrobin on üks viiest finantstehnoloogia iduettevõttest, mille SEB koostöös Mastercardi ja riskikapitalifirmaga NFT Ventures kolmekuulisse arenguprogrammi valis, et tuleviku finantstehnoloogiaid edendada.

Lighthouse’i Tallinna ringi valitud ettevõtted:

1. Kas laenu saab?
Krediidivahenduse juturobot askRobin (Eesti/Ladina-Ameerika)

2. Kes sa oled?
Kliendiandmete haldamise ja rahapesuriskide tuvastamise süsteem Basis ID (Eesti/Singapur/Šveits)

3. Saatke mulle raha
Avatud pangandusel põhinev maksete taristu Crassula (Läti/Eesti)

4. Plastikust on kõrini
Mobiilne rahakott ja kaupmeeste makselahendus Paytailor (Eesti/UK)

5. Kõik pangakaartidest
Innovaatiliste kaardimaksete platvorm Wallester (Eesti).

Kokku on programmis 15 firmat

Tallinnas, Oslos ja Kopenhaagenis osaleb programmis kokku 15 ettevõtet. Eelmises voorus osalenutest alustasid 13 koostööd partneritega pankadest ning kaheksa leidis väärtuslikke koostöövõimalusi Mastercardiga. Omavahelisi koostööprojekte alustas programmi raames kuus ettevõtet.

Üks ettevõte sai programmi käigus 1 miljoni eurose investeeringu ning mitmetel aitasid koostööprojektid tõsta käivet sedavõrd palju, et nad ei vajanudki täiendavat investeeringut väljastpoolt, vaid suudavad oma kasvu finantseerida juba igapäevasest äritegevusest.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.