Neeme Raud: nägin uut Helsingit ja saan aru, miks soomlased enam Tallinnasse ei kipu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Kuna kunstimuuseumile maa peale laiendust ehitada polnud lubatud, tehti Amos Rexi uued ruumid endise bussijaama alla.FOTO: EERO VABAMÄGI/EESTI MEEDIA

Lugesin paar päeva tagasi Helsingisse teel olles Priit Hõbemägi artiklit. Ta imestas, et me plaanime omale uut suurejoonelist peatänavat Tallinna, vabaõhuatraktsioonidega – purskkaevude väljak, jne, aga ei mõtle, et suur osa aastast on meil ju külm, pime, väljas pole palju teha. Ja kui on lumi, siis kesklinnas ju ei suusata.

Ning siis sattusin kiire reisi järel Tallinnast – 20 min lennukiga, 30 min lennujaamast rongiga -, Helsingi kesklinna (otsustasin, et toetan väga kiirraudteetunnelit kahe linna vahel).

Raamatukogu kui linnaväljak

Kohe raudteejaamast põgenesin läbi jäävihma uude raamatukokku samas kõrval. See oli rahvast täis, otsekui mitmel korrusel laiuv suur valge helge linnaväljak…

Kohe kõrval on ka suvel avatud kunstimuuseum Amos Rex – teine selle aasta suurprojekt Helsingis. Ja mõtlesin, et soomlased teevad ikka õigesti – rajades omale super siseruume, mis visuaalselt väga atraktiivsed, väga sõbralikud, ja ongi külmal ajal ja selles külmas kliimas linnaelu keskmeks.

Homme kohtun siin naisjuhiga – kange soome naine, nagu nad on -, kes juhtis Amos Rexi rajamist. Mõelge: otsusest, et teeme selle muuseumi maa-alla ära, kuni avamiseni, läks viis aastat ja kõik oli eelarve piires!

Ta räägibki mulle, kuidas soomlased nii hästi oma asju teha oskavad. Meil kulub sageli ju viis aastat vaidlemisele, et kas ja mida…

Meie saamatuse häbimärgiks on muutunud Linnahall

Meil on küll ka võimas raamatukogu, kuid see on 20. sajandi väga muljetavaldav raamatukogu, mis ei ole linnaväljak, kus on ka raamatud – nagu Helsingi 21. sajandi raamatukogu.

Meil on kesklinnas Linnahall, mis võiks ju ka olla meie siselinnaväljak, põrnitseb seni vihaselt kogu seda poliitikute kemplemist ja on vihane, et on muutunud meie saamatuse häbimärgiks.

Nii ongi vaja pimedal ajal Helsingisse tulla. Ja siin on inimesi ka kesklinnas ikka palju, mis on mõnusalt meeldiv – see saginas olemine. Ma saan ka soomlastest aru, miks nad enam Tallinnasse, kus alkohol ka nüüd kallim, enam niiväga ei kipu. Miks peaksidki, kui me ise oma linnaruumi neile atraktiivseks muuta ei oska ka külmal ajal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.