Nullkulu: 8 väljakutset tervema ja tervislikuma elu poole aastaks 2019

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Nullkulu elustiili viljelev Maryliis Teinfeldt selgitab, et zero waste lähenemine tugineb viiele põhimõttele: keeldu, vähenda, kasuta uuesti ja paranda, taaskäitle ning komposteeri.

Aasta poevabalt poodlemist

Pane kord nädalas paika oma nädalamenüü ja tee tellimus e-poes. Osta e-poest oma toit, puhastustarbed, lambipirnid, pastakad, raamatud, jms. Internetist tellimine aitab vähendada impulssoste, hoiab kokku raha, aega ja seeläbi on ka keskkonnasõbralikum. Muide, peale tavaliste kaubakettide (Prisma, Maxima), kes toitu koju toovad, pakuvad Talu Toidab, Tagurpidi lavka ja FreshGo ka mahetoidu kullerteenust.

Üks mõte on ka osta rohkem toitu turult. Millal sa viimati käisid turul?

Alusta väljakutset sellega, et tee omale eesmärk tarvitada ära köögikappides seisvad toiduained, selle asemel, et neid kokku kuhjata ja toitu raisata. Seisev toit kaotab oma toiteväärtust.

Aasta puhkamist ja sportimist Eesti looduses

Hea tervis on kõige alustalaks. Tee rohkem sporti, leia aega enda jaoks ning puhka. Kuna inimese ökoloogilise jalajälje peamine tegur on transport, jäta ära iga-aastane soojamaareis.

Võta hoopiski ette ning puhka siinsamas Eestis. RMK kodulehelt (https://loodusegakoos.ee) võid leida sadu erinevaid matkaradu, metsaonne, vaatetorne, lõkkeplatse jms. Ühenda sport ja puhkus. Esita endale väljakutse läbida näiteks üks kolmest Eestist läbivast matkarajast, millest pikim on 820 kilomeetri pikkune Peraküla-Aegviidu-Ähijärve rada.

Teine mõte on sportida väljaspool siseruume. Kas teadsid, et nii mitmeski linnas on olemas avalikud välijõusaalid ja tenniselauad, mis on mõeldud kõigile kasutamiseks? Näiteks Tallinnas (kaart) on üle kolmekümne jõulinnaku, kus saab teha spordiharjutusi nii üksi kui paarilisega. Populaarsust kogub ka prügijooks ehk #plogging. Tegu on sportimisega, koos prügi maast üles korjamisega, kus saad kaks-ühes teha head nii endale kui ka keskkonnale.

Aasta jagu kohvi tassis

Ostad omale iga päev kohvi või muud jooki topsiga kohvikust kaasa? Võta vastu väljakutse sel aastal jooke tassis või termoses juua, öeldes “ei” ühekordsetele topsidele ning joogikõrtele.

Aasta kilekotivabalt

Tee lubadus, et sel aastal lähed sa poodi nii, et võtad kodust kaasa koti. Kui väljakutse näib sulle aga liiga lihtne, investeeri võrgust kottidesse ja osta kõik puuviljad- ja aedviljad ilma õhukese kilekotita. Võrgust kotte müüvad Rimid, Konsumid, Pakendikeskus, ökopoed nagu näiteks Mahemarket, ZUZU.

Aasta planeeritud menüüga

Pane paika kord nädalas oma nädalamenüü ning jää selle juurde. Sea omale eelarve ja hoia niiviisi kokku raha, aega ning tee paremaid valikuid oma tervisest lähtuvalt.

Aasta väiksema rahakuluga

Selle aasta märksõna on raha kogumine selle raiskamise asemel. Mitmed uuringud näitavad, et mida väiksem on inimese rahaline käive, seda väiksem on ka tema ökoloogiline jalajälg. Osta, mida tarvis, ja lõpeta tarbetu kulutamine. Suuna oma energia muule kui šoppamisele ning asjade pidevale väljavahetamisele. Astu tarbimisringist välja. Facebookis jagab nõuandeid näiteks grupp Kogumispäevik.

Aasta uusi asju ostmata

Liitu väljakutsega sel aastal uusi asju mitte osta. Sul on kapp riideid, kingi, ehteid, meigitooteid jms täis? Kas uute asjade ostmine on saanud hobiks, selle asemel, et toetada konkreetset vajadust või lahendada probleemi?

Võta ette ning proovi nii, et sa sel aastal uusi asju ei osta. Paranda ja turguta ellu neid, mis lähevad katki, plekiliseks, jäävad number väikseks.

Kui midagi aga tõepoolest tarvis osta on, uuri, kas keegi müüb seda kasutatult. Uuskasutuskeskustest ja kasutatud asjade kauplustest saab pea kõike. Pealegi, küsi endalt, kas alati on tarvis osta.

Ehk on võimalik toodet rentida? Vii end oma kogukonna tegemistega kurssi. Näiteks mitmed Eesti raamatukogud laenutavad peale raamatute ka tehnikat, sporditarbeid, lauamänge jms. Mitmetes on võimalik näiteks õmblusmasinat kasutada. Tallinna Keskraamatul on Innovatsioonilabor, kus on võimalik tasuta kasutada märgipressi, 3-D printerit, graafikalauda, kilelõikurit, pressimismasinat, termopressi jms.

Aasta taimetoitu

Inimese üks peamistest ökoloogilise jalajälje mõjutajatest on tema dieet. Taimetoit on keskkonnasõbralik, tervislik ja odav toitumisvalik. Inkorporeeri oma nädalamenüüsse uusi toite, katseta taimetoiduretseptidega. Sandra Vungi on näiteks kokku pannud mitu huvitavat nädalamenüüd.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.