Uudis

Nullkuluga elu poole: viis kingimõtet jõuluajaks

Nullkulu elustiili viljelev Maryliis Teinfeldt selgitab, et zero waste lähenemine tugineb viiele põhimõttele: keeldu, vähenda, kasuta uuesti ja paranda, taaskäitle ning komposteeri.

Maryliis Teinfeldt pakub välja mitu kingiideed, mis ei eelda üldse millegi ostmist.

Jõulud on eriline aeg, tubane aeg, peresisene aeg. Tihtilugu on inimeste ootused jõululaupäevaks üles kruvitud, mistõttu on stress, frustratsioon, mure, konfliktsed olukorrad ja pettumine kiire tulema.

Detsembrikuu finišijoon pole kinkide alla mattumine ega ülesöömine, vaid kallitega koos kulgemine. Vaadatakse tagasi möödunud aastale, tehakse tasa see hea, mis on jäänud tegemata. Oluline on ka meenutada, et jõulud ei päädi ainuüksi kahe punase pühaga. Jõulukuul on iga päev on oluline.

Alusta uue traditsiooniga ehk kingi aega

Meenuta eelmisi jõule. Mis oli see, mis sulle enim meelde jäi? Mis tegi jõuludest Jõulud? Kas oli see stressišoplemine või üks soe pilk kallimalt? Lase lahti oma jõuluootustest, mis tihtilugu pärsivad perega koos aja veetmist. Ole oma kallimate jaoks olemas.

Koos veedetud momendid on palju väärtuslikumad kui kingitused, mis jäävad kapipeale tolmu koguma. Mine oma vanaemaga kontserdile. Kutsu kaugeksjäänud sõber jõululõunale. Tee üks videokõne oma sugulastega. Võta ette perega üks käik matkarajale või hoopistükis katsetage talvekarguses telkimist. Aeg on emotsioon. Aeg on jõulud.

Osta vähem

Vanadel eestlastel on kasutuses olnud üks huvitav vanasõna, millest meie, noored ja targemad, õppida saame: “Pühad tulevad kui saksad, lähevad kui sandid”.

Jõulud ei ole kindlasti pankrot pangakontol. Jõulud ei tähenda üle oma varju hüppavat poodlemist. Küsi endalt, kas sinu pangakonto seis tekitab sinus rahulolutunnet või hoopiski ärevust? Kumb on olulisem, materiaaalselt kallis kink või emotsionaalselt?

Kui sa ei tea mida kinkida, on alati võimalus jätta kink kinkimata. Kinkimata jäetud kingitus ei ole tabuteema. Kui aga tõesti on soov midagigi anda, siis alati on soe soovitus kinkida aega – leppige kokku üks tore tegevus. Teine variant on midagi isetehtut. Miks mitte küpsetada pannitäis küpsiseid? Katsetada uut retsepti? Kõike saab poest osta, ent olgem ausad – kiirustades ostetud suvaline kingitus kaob unustustehõlma.

Võta aega iseendale

Jõuluajal kipume me prioritiseerima teisi ning teiste vajadusi. Tihtilugu põhinevad need ajendid kompenseerimise vajadusel. Kuidas on aga lood sinu heaoluga? Mida kingid enda kehale ja vaimule? Vaid puhanud ja rõõmsameelsed inimesed saavad pakkuda ning vastu võtta jõule, mis kõigile meelde jäävad.

Tee midagi loomingulist

Tänapäevased jõulud võivad näida kui küpsisevormiga lõigatud, sest on tugevalt kommertsialiseerunud. Kauplusest võib osta erinevaid abivahendeid Jõulude loomiseks, ent Jõule kui sellist poest osta ei saa. Iga Jõul on oma tegija nägu, olgu selleks ema tehtud hapukapsad, vanema õe kootud sussid või kohaliku koori esitatud jõululaulud.

Jõuluperioodil on kõigil kiire ja seetõttu on niivõrd lihtne osta, mida vaid osta saab. Poekraam on aga sisutühi ja nüristab meeli. Ka nende nautimine teleka saatel pole teab mis pidutoiming. Selle tarbeks on tarvis kindlasti midagigi oma käte- või mõttetööga valmistada. Võtke ette ja lunastage oma kingitused isekirjutatud salmidega!

Üks heategu

Kui jõulud seisnevad andmises oma perele ja iseendale, siis tuleks kindlasti ka vaadata sellest ringist kaugemale. Kas keegi, keda sa tead, vajab abikätt? Kas keegi on jäänud sellel jõuluperioodil üksi? Kas saad midagi keskkonna heaks teha? Küpseta midagi oma naabritele. Ütle hea sõna postiljonile, tellerile ja taksojuhile. Võta endaga kaasa vana ütlus skautidelt – üks heategu päevas!

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.