Uudis

Ohtlik seenhaigus ähvardab eestlaste lemmikpuuvilja igaveseks toidulaualt kaotada

Banaanid poes.Postimees/Scanpix

Kui oled harjunud poest banaani osta, siis aastate pärast ei pruugi see enam võimalik olla.

Nimelt avastati nädala alguses, et ohtlik seenhaigus TR4 (tuntud ka kui Panama haigus) on jõudnud Lõuna-Ameerika banaaniistandustesse, kirjutab NPR.

Panama haigus on juba aastaid Aasias ja Austraalias istandusi hävitanud ja teadlaste sõnul oli vaid aja küsimus, millal see Ameerikasse jõuab.

Ka suurem osa Eestisse toodud banaanidest on Lõuna-Ameerikast, siin on tuntud näiteks Chiquita bränd.

Haigus hävitab banaanitaimed täielikult. Mis kõige murettekitavam – haigus on ravimatu ja kui seen banaanidele jõuab, on tegelikult see juba mullas mitu kuud tegutsenud. See tähendab ka seda, et vastaval maalapil ei saa banaane enam kasvatada.

Ainuke võimalus banaani päästmiseks on aretada mõni uus banaanisort, mis oleks seenele resistentne. See on aga omaette katsumus ja kuigi seda on juba aastaid üritatud, pole tulemusi saavutatud.

Viimati tabas säärane katastroof maailma 1950. aastatel, mil seenhaigus hävitas täielikult tol ajal levinud Gros Micheli banaanisordi. Seejärel asuti massiliselt kasvatama Cavendishi sorti, mis on tänapäeval poelettidel. Seda tehti lootuses, et sort on Panama haigusele resistentne.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.