Uudis

Õiguskantsler: eelarve üle otsustamine on liikunud riigikogust valitsusse ja see pole hea

Õiguskantsler Ülle Madise.Foto: Kaido Haagen, õiguskantsleri kantselei / Wikimedia Commons

Riigikogu liige Aivar Sõerd (Reformierakond) pöördus õiguskantsleri poole, kuna tema hinnangul ei lase liigse üldistusastmega koostatud riigieelarve täita riigikogul põhiseaduslikku kohustust eelarvemenetluses kaasa rääkida, kirjutab ERR.

Õiguskantsler nõustus, et eelarveküsimuste otsustamine on läinud lubamatus ulatuses üle valitsusele.

“Probleem on selles, et riigieelarve on koostatud sellise üldistusastmega, et riigikogult on sisuliselt ära läinud otsustusõigus eelarve üle,“ rääkis Sõerd ERR-ile. „Kui riigieelarvet menetledes ei ole võimalik aru saada, millest tulud ja kulud koosnevad, ei ole riigikogul võimalik aru saada, mida eelarve üks või teine rida sisaldab. See tähendab, et põhiseaduses sätestatud riigikogu otsustusõigus ei ole realiseeritav,” rääkis Sõerd ERR-ile.

Õiguskantsler Ülle Madise märkis vastuses Sõerdile, et asjakohane oleks riigieelarve seaduses välja toodud nõudeid täpsustada.

Seepeale saatis õiguskantsler ka rahanduskomisjonile, riigieelarve kontrollikomisjonile ja eelarve arusaadavamaks muutmise toetusrühmale märgukirja.

Õiguskantsler tõi välja, et riigielu strateegilised valikud tuleb põhiseaduse järgi langetada riigikogul, kui aga riigieelarve on koostatud sedavõrd suure üldistusastmega, et sellest ei nähtu, kuhu ja kuidas tuleb raha kulutada, ei ole tagatud võimude lahusus ega võimuharude vaheline tasakaal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.