Uudis

Õiguskantsler ootab eluasemelaenude tingimuste karmistamise osas suuremat debatti

Õiguskantsler Ülle Madise ootab 140 000 leibkonda puudutava muudatuse üle debatti.Foto: Scanpix/Postimees / Mihkel Maripuu

Geenius kirjutas eelmisel nädalal, et Eesti Pank soovitab karmistada KredExi toel antavate kodulaenude tingimusi. Õiguskantsler Ülle Madise tahaks sel teemal näha suuremat debatti, majandusminister Taavi Aasa sõnul aga ei tohiks noortelt peredelt sellist soodustust ära võtta.

„Me ei ole kõnealust plaani detailselt analüüsinud, seepärast rõhutan, et tegemist on esialgse hinnanguga ja mõistlikum on ära oodata põhjalikum debatt ses küsimuses,“ ütles õiguskantsleri pressiesindaja Janar Filippov eelmisel nädalal Geeniusele. „Õiguspärase ootuse rikkumisest saaks rääkida juhul, kui inimestele on antud lubadus, et seadus ei muutu, näiteks kehtestatakse tähtajaline maksusoodustus. Tulumaksuseadus sellist lubadust ei sisalda.“

Eesti Pank tõi välja, et kuna uute korterite pakkumine on madal, aga inimeste soov kinnisvarasse investeerida kõrge, võib kinnisvaraturg üle kuumeneda. Seetõttu soovib keskpank, et valitsus kitsendaks KredExi kodulaenu käenduse saajate ringi, mille abil on võimalik omafinantseeringut vähendada kümnele protsendile.

“Järjest enam kasutakse KredExi käendust selleks, et viia omafinantseering võimalikult madalaks. Praegu kasutab uutest laenuvõtjatest umbes 30 protsenti KredeExi käendust,“ selgitas keskpanga president Madis Müller. „Peaaegu 20 protsenti selleks, et viia omafinantseeringut 15 protsendist madalamale. Selles olukorras näeme, et see on läinud kaugemale kui me viis-kuus aastat tagasi neid reegleid kehtestades ette nägime. Meie soovitus valitsusele on tõesti kaaluda, kas oleks võimalik KredExi kaudu pakutava käenduse tingimusi paremini sihtida,” ütles Müller.

Majandusminister Taavi Aasa sõnul ei tohiks noortele peredele mõeldud KredExi meetmest loobuda. “Ma ei ole küll seda meelt, et peaks alustama nüüd noortest peredest laenu piiramist. Nad on ikkagi inimesed, kellel ei ole sellist võimekust teha esimest sissemakset ja arvan, et neile see tugi on ääretult vajalik,” rääkis Aas Eesti Rahvusringhäälingule.

“Loomulikult on vaja ka analüüsida seda, miks pangad on rohkem hakanud KredExi poole pöörduma, mis selle põhjus on,” lisas minister.

Kui valitsus KredExi toetust ei kitsenda ja kinnisvaraturg on üle kuumenemas, otsustab käenduse karmistamise Eesti Pank ise.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.