Uudis

Oktoobris riisusid telefonipetturid rekordsumma

Petturid on teinud laastetööd kõige pahaaimamatute seas.Foto: Pexels

Pangaliidu pressiteatest selgub, et kliendid kaotasid oktoobris petturitele rekordilise summa raha — ligemale poolteist miljonit eurot. Pankadele teeb see muret, sest laiaulatuslikule teavitustööle vaatamata on ohvreid endiselt liiga palju.

Pangad on oma kodulehtedele ning telefonirakendustele lisanud hoiatusi ning teavitanud inimesi panga teenuste osutamise korrast. Kodulehtedel leiab infot, kuidas veenduda, et tegemist on panga töötajaga ja mitte petturiga.

Petturid on muutunud osavamaks

Telefonipetturid ei kasuta enam lihtsalt ärarääkimise ja osava manipuleerimise taktikaid, vaid on lisanud oma petuskeemidesse lisanüansse ja vahetegevusi. Sel moel loodetakse ohver segadusse ajada ja uskuma panna, et helistatakse tõesti pangast. Näiteks kasutavad kurjategijad Eesti telefoninumbreid ning eellindistatud sõnumeid, mis jäljendavad panga automaatsõnumeid.

Eesmärk on saada pahaaimamatutelt ohvritelt kätte nende pangakaartide andmed ja isikutuvastamise koodid ning seejärel teha erinevaid toiminguid, näiteks võtta kliendi nimele laene ja kanda nende kontod rahast tühjaks. Kõige enam langevad petturite ohvriks vanemaealised ja vene keelt kõnelevad inimesed.

Politsei- ja piirivalve amet kahtlustab petuskeemides organiseeritud kuritegevust, mille ninamehed on eeldatavasti välismaa kodanikud. Eestis tegutsemiseks värvatakse kohalikke kaasosalisi. Välja petetud raha liigutatakse peale jälgede segamist kiirelt välismaa kontodele. Teinekord kasutatakse kohalikke elanikke vahendajatena, et liigutada raha vahekontodele, enne kui välismaa kontodele saadetakse.

Meeldetuletus

Oluline on teada, et pangad ei küsi kunagi ID-kaardi, Smart-ID ega mobiil-ID PIN-koode. PIN-koodid tuleb isiku tuvastamiseks sisestada ainult siis, kui olete ise mingit toimingut alustanud. Pangatöötaja ei logi kliendi eest kaugteel sisse tema internetipanka ega palu kliendil allkirjastada oma isikutuvastusega ühtegi tehingut või toimingut.

Oluline on teada, et pangatöötaja ei küsi telefonikõnes ka krediitkaardi andmeid, eriti CVC-koodi. Panga klienditeenindus räägib ikka kliendiga oma keeles ja ei palu suhelda mõnes muus keeles.

Igal juhul tuleb olla iga võõra kõne osas väga tähelepanelik ja valvas. Kahtluse korral võtke ühendust oma pangaga või helistage politseisse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.