Ole ettevaatlik: must reede ja pühadeaeg elavdab ka pettureid

E-poodlemine. Foto on illustratiivne.Foto:Scanpix

Suur ostlemispidu ehk must reede on peagi käes ning lisaks kaupmeestele elavnevad ka petturid, kes on mitmele Eesti inimesele juba kahju tekitanud.

Pühade-eelsel perioodil sageneb petukirjade hulk ning läbi ahvatlevate soodustuste püütakse inimestelt välja petta raha. Kauplejaid jäljendavad petised ahvatlevad inimesi suurte allahindluste ja kingitustega ning lõksu langedes võidakse tühjendada pangakaart, hoiatas Eesti pank Luminor.

“Ausa ja usaldusväärsena näiva veebilehe loomine on lihtne ja ei vaja eriteadmisi. Tihtipeale pole vaja isegi veebilehte luua – piisab vaid suurt allahindlust pakkuva postituse tegemisest sotsiaalmeedias,“ ütles Luminori operatsiooniriskijuht Kristi Toommägi.

Seetõttu peavad inimesed internetist ostmisel olema väga tähelepanelikud ja kontrollima ettevõtte tausta. “Suur ohumärk on kindlasti see, kui pakutakse näiteks 600 eurost käekella, arvutit või telefoni ainult 100 euroga. Kui miski paistab liiga hea, et tõsi olla, siis enamasti see seda polegi,” lisas ta.

Petised on juba kahju teinud

Toommägi sõnul tegutsevad interneti võltspoed aastaringselt, kuid eriti aktiivsed ollakse just enne talvepühi. “Põhjus on lihtne – inimesed kiirustavad kinke ostma ning soovivad neid saada võimalikult odavalt. Paraku hajub kiirustades tähelepanu ning tekib suurem oht langeda petiste lõksu.”

Viimase kuu jooksul on Luminori poole pöördunud mitu klienti, kes kahtlustasid, et nad on kandnud raha või sisestanud krediitkaardi andmed võltsitud e-poe lehele. Keskmine kahju saamata jäänud kauba eest jääb enamasti 100 euro juurde.

Kahju võib olla veelgi suurem, kui ostja sisestab oma krediitkaardi andmed ning ei pane tähele tema kontolt salaja tehtud tehinguid.

Kuidas võltspoodi ära tunda ja mida ette võtta?

Ostukoha kohta oleks vaja koguda võimalikult palju informatsiooni ja nende ehtsust kriitiliselt hinnata. Kui oled sellegipoolest avastanud, et oled petturitele kandnud raha või jaganud nendega oma krediitkaardiandmeid, siis tuleb sellest kindlasti koheselt teavitada oma panka ja politseid.

Luminor toob esile, et veebipoe probleemidest võivad aimu anda järgmised märgid:

Tohutud allahindlused, mis paistavad liiga head, et olla tõsi.
Veebileht töötab tõrgetega: lingid on katkised, nupud ei tööta ja leht annab veateateid.
Puuduvad kontaktid või ei ole need kasutusel.
Veebileht on registreeritud alles hiljuti. Seda saad kontrollida näiteks aadressilt www.whois.net.
Pood tundub ebausaldusväärne ja selle kohta pole palju informatsiooni.

Üldine soovitus on veebipõhiste ostude jaoks kasutada eraldi maksekaarti ning hoida seal ainult ostu tegemiseks vajalikku summat. Sellisel juhul on kurjategijate küüsi langemisel sinu kahjud kõige väiksemad, soovitab pank.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.