Uudis

Ole valmis taustakontrolliks: miks üürileandjad huvilistelt motivatsioonikirju nõuavad?

Tuvid kortermaja kõrval.Margus Ansu, PM/Scanpix

Üürikorteri leidmine Tallinnas võib olla paljudele omajagu keeruline katsumus – hinnad on kõrged, pakkumistele tuleb reageerida kohe ning üürileandjad tahavad tihti teha põhjalikku taustauuringut ning nõuavad isegi enesekirjeldusi ja motivatsioonikirju.

Näiteks rääkis Geeniusele enda kogemusest 24-aastane Jaanika (nimi muudetud), kes on viimase kuu aja jooksul käinud vaatamas rida üüripindades peamiselt populaarsetel piirkondades Kesklinna lähedal, peamiselt Kalamajas või Uues Maailmas.

“Esimeses kohas kus käisin, olin kaheksas vaataja ning viis inimest tahtsid seda juba kindlalt,” oli Jaanika segaduses, miks talle korterit üldse näidati. Ta otsustas siiski korterit vaatama minna ning selgus, et on tõsiselt alavalmistunud – korteriga tutvudes eeldati temalt põhjalikku kirjeldust selle kohta, miks just tema oleks parim üürnik.

Järgmiste huvipakkuvate korterite puhul pidi Jaanika tihti kirjutama enda kohta lühema või pikema enesetutvustuse – kusjuures tihtilugu maaklerile või omanikule, kes otsustasid motivatsioonikirja järgi, kas korterit vaatama kutsuda või mitte. Sobiva korteri leidis Jaanika lõpuks tutvuse kaudu.

Tegime ka ise eksperimendi – võtsime ühendust Tallinna eri piirkondades üüriks pakutavate korterite maakleritega, läksime kohale ning vaatasime, mis juttu räägitakse. Tuli välja, et mõnel puhul ei võeta näiteks lastega vanemaid üldse jutule, kardetakse välismaalasi ning, jah, tihtilugu tahetakse, et üürija läbiks põhjaliku taustakontrolli. Loo eksperimendi tulemustest põhjalikult Geeniuse suurest loost.

Maaklerid annavad aru

Küsisime Tallinna üüriturul tegutsevatelt maakleritelt aga just taustakontrolli kohta. Kas tausta on viimasel ajal rohkem uurima hakatud ning mis selle taga on?

“Viimasel ajal on tõesti üürnike tausta rohkem kontrollima hakatud ning põhjus on väga lihtne. Liiga palju on olnud üürnikke, kes jäävad võlgu ja/või halvendavad üüripinna seisukorda vōi häirivad naabreid oma tegevusega,” ütles Lahe Kinnisvara maakler Sirli Nurm Geeniusele.

Seadus on tema sõnul aga üürilevõtja poole kaldu ning ebameeldivast puugist on keeruline vabaneda, lisaks ei saa temalt pea kunagi vōlgu olevat summat kätte.

Nurm märkis ka, et kuna üüriturg on viimastel aastatel tublisti kasvanud, on teenus jõudnud rohkem maaklerite kätte. “Viimased tahavad omanikele pakkuda lisaväärtust “heade üürnike” näol, tagades hiljem selle, et maakleri juurde tagasi pöördutakse,” rääkis maakler.

Maakleritel on lisaks registritele ka omavahelised suhtlusfoorumid, kus pahalaste kohta infot jagatakse. Samuti küsitakse soovituskirju eelmistelt üürileandjatelt, mis kõik kokku peaks riski vähendama, märkis ta.

Kas see kõik tähendab, et näiteks Tallinnas enda esimest kodu otsival noorel on sobivat pinda leida keeruline? “Kui noor tahab korterit üürida, Krediidiinfos maksehäireid kirjas pole ning tal on sissetulek, mis tagab üüri tasumise, ei näe ma probleemi, miks peaks protsess keeruline olema,” kostis Nurm. “Igati loomulik, et omanikud tahavad olla kindlad, et nende varaga heaperemehelikult ümber käiakse.”

Kes on hea üürnik?

Domus Kinnisvara vanemkonsultant Agur Tammistu märkis, et üürnike tausta on ajast aega uuritud, tänapäeval on legaalseks uurimiseks aga rohkem võimalusi. “Sotsiaalmeedias kajastavad erinevad kogukonnad ja ühendused kohe pahatahtlikest üürnikest,” tõi ta näite.

Üürnike profiil on erinev ja sõltub üüritava pinna hinnast ja nii-öelda sihtotstarbest. “Täna ei pea kartma Ukraina või Gruusia ehitusmeest üürnikuna. Nemad tulevad siia tööle ja raha teenima. Töötavad seitsmest kaheksani ja 7 päeva nädalas,” rääkis Tammistu.

Arvamus, et ehitajad pidutsevad ja lõhuvad, on tema sõnul müüt, tegelikkuses on nad nõus väga askeetlikes tingimustes elama ja üüri tasub neid palganud ettevõte, ka see on kindlus üürileandjale.

“Oodatud üürnikud on Soome üliõpilased, kelle elamist doteerib Soome riik, jällegi kindlus üürileandjale,” tõi Tammistu veel ühe näite.

Domus Kinnisvara maakler rõhutaski, et kõik sõltub üürtava vara asukohast, seisukorrast, suurusest, hinnast ja seetõttu on ka üüriliste sihtgrupp erinev. “Igal juhul on parim üürnik see, kes maksab soovitud hinda ja teeb seda õigeaegselt,” ütles Tammistu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.