Uudis

Õliühing: erimärgistatud kütuse ajutine kasutusala laiendamine ei oleks riigieelarvele negatiivne

Koduvalgust aitaks õliühingu hinnangul hoida õligeneraator.Foto: Canva

Kütusesektori esindusorganisatsiooni Eesti Õliühingu sõnul on elektrienergia varustusprobleemide ja elektrivarustuse katkestuste puhul Eestis ainukeseks võimaluseks lambid põlemas hoida lokaalsed vedelkütust tarbivad generaatorid, millede kütuseks sobiks hästi ka erimärgistatud diisel.

Sektor esitas seetõttu kiirkorras valitsusele korduvettepaneku võimaldada paiksetes käitistes – sealhulgas elektrigeneraatorites – erimärgistatud diislikütuse kasutamist, teatas ühing.

“Olukorras, kus näiteks eramajad on küttelahendusel läinud üle elektrile, siis diiselgeneraator on ainuke võimalus, mis suudaks töös hoida maja kütmiseks vajalikke elektrikäitisi. Sama kehtib ka suuremate tööstushoonete puhul, mis vajavad oma tootmise jätkamiseks elektriühendust,” selgitas õliühingu tegevjuht Mart Raamat.

Samas on täna tema sõnul olukord, kus elektrikatkestuse korral diiselgeneraatorit kasutades peaks aktsiisina ära maksma ligi 100 korda suurema summa kui normaalse elektrivarustuse korral. 

“Oleme valitsusele selgitanud, et erimärgistatud kütuse kasutusala ajutine laiendamine ei oleks riigieelarvele negatiivne, kuna asendaks valdavalt maagaasi tarbimist. Samas aitaks see aga ettevõtetel-koduomanikel arvestatavalt kulusid allapoole tuua,” ütles ta.

Kütusesektor leiab, et erimärgistatud kütuse kasutusala laiendamise näol võiks olla tegu lühiajalise meetmega, et lähemate aastate energia- ja majanduskriis ületada. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.