Uudis

Omanike keskliit: plaan piirata põllumaa kasutust pole õiguspärane

Igal inimesel peab olema õigus enda maale, sealhulgas väärtuslikule põllumaale, ehitada endale kodu, leiab omanike liit.Foto: Shutterstock

Eesti Omanike Keskliidu hinnangul peab omanikul olema õigus ehitada oma maale endale kodu riigi nõusolekuta; seega ei ole maaeluministeeriumi plaan reguleerida põllumaa kasutust õiguspärane, kuna ei arvesta piisavalt omanike õiguste ja huvidega. 

Igal inimesel peab olema õigus enda maale, sealhulgas väärtuslikule põllumaale, ehitada omale kodu või seda kodu või oma väiketootmist laiendada ning ta ei peaks vajama selleks põllumajandus- ja toiduameti eriluba, teatas liit. 

Lisaks tähendab ülereguleerimine keskliidu hinnangul bürokraatia ja kulude kasvu. “Ühelt poolt on arusaadav ministeeriumi soov tagada põllumajandusmaal toidutootmine, et oleks tagatud toidu varustuskindlus, kuid teisalt ei tohi see tulla ülemääraste omandikitsenduste arvelt,” toonitas liit. 

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Omanike Keskliidu juhatuse esimehe Priidu Pärna sõnul peab põhiseaduse kohaselt iga põhiõiguse piirang olema läbinud proportsionaalsuse testi ehk omandikitsendused peavad olema vajalikud ja kohased.

Maaeluministeeriumi eelnõu suurendab tema sõnul ilmselgelt omandikitsendusi ja bürokraatiat, olles sellega vastuolus valitsuse koalitsioonilepingu lubadusega seda vähendada. “Me ei tohi jõuda absurdini, kus kodutara ehitamiseks tuleb omanikul algatada detailplaneering,” kommenteeris Pärna. 

Liidu volikogu esimees Heiki Hepner lisas, et kitsendused, mis puudutavad väärtuslikul põllumaal metsa majandamist, juhul kui põllumaa taastamine on lihtsasti teostatav, on samuti omaniku õigust riivav. Riik ei tohiks keelata omanikul maatulundusmaale näiteks istandike rajamist jõulukuuskede kasvatamiseks või lühikese raieringiga puidu varumiseks, tehes sellega ühtlasi kitsendusi ka ettevõtlusvabadusele, leiab Hepner. 

11. mail läbis riigikogus esimese lugemise maaelu ja põllumajandusturu korraldamise seaduse muutmise eelnõu, millega seatakse keskmisest viljakamate muldadega põllumajandusmaade kaitseks kitsendused.

Nende kitsendustega peab kohaliku omavalitsuse üksus üld- või detailplaneeringu koostamisel arvestama, et tagada keskmisest viljakamate muldade säilimine ja võimalus tagada riigi toiduga varustatus ka pikemas perspektiivis, teatas riigikogu pressiteenistus.

Väärtuslikku põllumajandusmaad käsitlev õiguslik regulatsioon kehtestatakse eesmärgiga saavutada kõrge viljelusväärtusega põllumajandusmaa ja selle mullastiku õiguslik kaitse ning et saavutada väärtusliku põllumajandusmaa võimalikult suures ulatuses põllumajanduslik kasutus ja selle kaudu julgeolek toidu tootmisel.

Regulatsiooniga kehtestatakse ka väärtuslikule põllumajandusmaale ehitiste ehitamise, metsastamise ning maatulundusmaa sihtotstarbega katastriüksuse siht- ja kasutusotstarbe muutmise piiramine ning saavutatakse riigi ülevaade väärtuslike põllumajandusmaade kohta.

Lisaks on regulatsiooni eesmärgiks põllumajandusmaa massiivide, sealhulgas väärtusliku põllumajandusmaa massiivide, kajastamine põllumajandusmaa massiivide registris ja vastaval kaardil.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.