Päev enne jõule ei jõua enam kingitusi tellida veebipoodidest ning tuleb leppida poes oleva kaubaga. Õnneks leiab Eesti raamatupoodidest nii mõnegi hea raamatu, mis hästi kingikotti sobib.
Siin on viis 2019. aastal eesti keeles ilmunud 5 rahvusvahelist menuraamatut, mille kinkimise peale kindlasti mõelda tasuks.
“Homo Deus” ja “21 õppetundi 21. sajandiks”, Yuval Noah Harari
Iisraeli ajaloolase inimkonna ajaloo käsitlusest “Sapiens. Inimkonna lühiajalugu” sai kiiresti ülemaailmne hitt. “Homo Deus. Homse lühiajalugu” on esikteose mõtteline järg, mis räägib sellest, mis ootab inimkonda Harari arvates ees tulevikus, ning ka “21 õppetundi 21. sajandiks” tegeleb suures plaanis samade küsimustega.
Olles lahendanud probleemid nagu näljahädad ja sõjad, lahendab inimene peagi surematuse küsimuse, usub Harari. Eluea drastiline pikenemine, tehisintellekti ja algroritmide võidukäik toob aga kaasa uued probleemid, nagu inimese majandusliku ja poliitilise tähtsuse vähenemine ning ebavõrdsuse kasv.
Harari on hea jutustaja, kes põimib mänguliselt kokku eri elualade teadmised ning ärgitab kaasa mõtlema.
“12 elu mängureeglit”, Jordan B. Peterson
Kanada kliinilise psühholoogi Jordan B. Petersoni arvates ei saa inimese siht olla õnn, vaid elu mõtte leidmine. Mõtestatult elamiseks pakub ta raamatus välja 12 printsiipi, mida illustreerib näidetega oma elust ja praksisest, aga ka kirjandusest, religioonist ja ajaloost.
Oma vastuoluliste väljaütlemistega näiteks poliitkorrektsuse teemal on Peterson pälvinud nii tulihingelisi fänne kui kriitikuid, aga tema läbiva üleskutsega võtta vastutus oma elu eest on raske mitte nõustuda.
“Julgege juhtida”, Brené Brown
Kahe aastakümnete pikkuse teadustöö jooksul on pshühholoogiadoktor Brené Brown uurinud emotsioone nagu julgus, häbi, empaatia ja haavatavus. Just mõiste “haavatavus” (vulnerability) toomisega populariseerimisega on ta põhjustanud tõelist furoori ning tema selleteemaline TED-kõne on üks kõigi aegade vaadatumaid.
Just haavatavus ehk julgus tundeid välja näidata, võtta riske ning seista silmitsi võimalusega läbi kukkuda on Browni väitel vajalik selleks, et elada täisväärtuslikku elu – ning olla tõeliselt edukas juht teistele inimestele.
“Kõik on väljamõeldav”, Marie Forleo
Säravast ja karismaatilisest Marie Forleost on saanud omamoodi milleniumilaste põlvkonna Oprah Winfrey. Varastes 20ndates avastas ta oma kutsumuse toona uudse life coachi ehk enesearengu treeneri ameti näol ning on tänaseks koolitanud ning oma podcasti ja Youtube kanali kaudu inspireerinud tuhandeid inimesi üle maailma.
“Kõik on väljamõeldav” on süstemaatiline sissevaade Forleo elu- ja edufilosoofiasse, kus ta lisaks enda ning teiste inimeste lugudele pakub hulgaliselt mõtteharjutusi, mille abil lugeja saab kaardistada oma unistusi ning teekonda nendeni.