Uudis

Pakane tõi lisaks hinnatõusule kaasa ka elektritarbimise rekordi

Elektri hind kujuneb börsil, kus seda mõjutavd nii nõudlus kui ka tootmisvõimalused.Foto: Shutterstock.

Veebruari teise nädala külmade ilmade tõttu tarbiti Elektrilevi võrgus üle 15 aasta rekordiliselt elektrit.

Elektrihinnad on veebruari külmade ilmadega püsinud mõnda aega kõrged. Seda sellepärast, et külmade ilmadega tõuseb ka elektri tarbimine ning seetõttu nõudlus.

Eesti suurim võrguettevõte Elektrilevi teatas, et külmade ilmadega sündis veebruaris ka üle 15 aasta võimsusrekord. Nimelt küündis elektri tarbimine nende võrgus 10. veebruari hommikupoolikul 1447 megavatini tunnis. Lisaks püsis möödunud nädalal teisipäevast neljapäevani järjest maksimaalne tarbimine tunnis üle 1400 megavati.

Kogu eelmise nädala tarbimismahuks kujunes ligi 180 gigavatt tundi, mis on märkimisväärne, sest võrreldes 2020. aasta veebruari sama nädalaga kasvas tarbimine ligi 21 protsenti. Selle aasta kõigi kuue täisnädala lõikes on Elektrilevi võrgus tarbitud elektrit kaheksa kuni 21 protsenti rohkem kui eelmisel aastal samal perioodil.

Külm ilm ja koroonaviirus lõid rekordi

Kui vaadata eraldi kodukliente, oli nädalases võrdluses tarbimise kasv koguni 49 protsenti. „Kodukliendi tarbimise kasvu taga on kaks faktorit – koroonaviirus ja väljas valitsevad külmakraadid,“ põhjendas Elektrilevi võrguteenuse tootejuht Tõnu Roosve.

„Koroona on paljud inimesed naelutanud kodukontorisse, kus peab töö tegemiseks olema soe ja valge. See on tõstnud suurel määral koduklientide elektritarbimist. Kui  võrrelda temperatuure 2020. aasta veebruari teise nädala üksikute päevadega on ilmateenistuse andmetel vahed ulatunud kuni 17 kraadini. See tähendab paljudele lisakütmist,“ tõi Roosve välja peamised tarbimise tõusu asjaolud.

Külmaga venivad ka plaanilised tööd

Varasemad rekordid pärinevad ka eranditult talvekuudest. Roosve tõi välja, et enne eelmist nädalat püsis keskmine tarbimine võimsusel 1395 megavatti tunnis, mis oli nii ka 2018. aasta ja 2012. aasta veebruaris ning 2016. ja 2010. aasta jaanuaris.

Elektrilevi juhatuse esimees Mihkel Härm tuletas meelde, et ettevõte otsustas eelmisel nädalal külmade ilmade tõttu lõpetada ka plaanilised tööd peatada. „Ühtlasi võtsime eelmisel nädalal vastu otsuse, et käreda pakasega perioodidel me klientidele elektrikatkestustega täiendavat ebamugavust ei tekita ja seetõttu peatame 21. veebruarini plaanilised tööd. Kui 10 miinuskraadist madalamad temperatuurid jäävad püsima pikemalt, peatame kliendikatkestusi kaasa toovad plaanilised tööd märtsi lõpuni,“ selgias Härm.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.