Pangad annavad aru: mis intressiga pakutakse praegu kodulaene ja millest see number sõltub?

Eesti kanda kinnitada üritaval LocalCapital OÜ-l pole tegevuslube.Shutterstock

Kodulaenu võtmisel on üks olulisemaid küsimusi see, et kui palju see lõpuks maksma läheb. Küsisime pankadelt järgi, mis on praegu intressivahemik, millega kodulaenu võtta saab, millest intress tuleneb ning kas seda numbrit saab ka ise mõjutada.

Swedbanki eluasemelaenude valdkonnajuhi Anne Pärgma sõnul sõltub intress laenu summast, laenusoovija sissetulekust ja senisest krediidikäitumisest ehk riskiprofiilist. Oluline on ka laenu sihtotstarve.

“Kõige paremini saab inimene intressi mõjutada täites kõiki võetud kohustusi õigeaegselt. Lisaks teeb ainult head, kui inimesel on harjumus säästa,” sõnas Pärgma.

Swedbanki kodulaenu keskmine intressimäär on hetkel Pärgma sõnul umbes 2,23%.

Coop Panga erakliendi kinnisvara finantseerimise äriliini juhi Karin Ossipova sõnul algab  intressimarginaal pangas 2,2% ja ulatub kuni 4,5%-ni. “Langetasime pakutavat intressimäära 2019. aasta viimases kvartalis ja sellest tulenevalt on keskmine pakutav intressimarginaal täna pigem vahemiku soodsamas otsas,” kommenteeris ta.

Kuidas saaks klient ise seda numbrit mõjutada? “Intressimäär sõltub eelkõige kliendi eelnevast finantskäitumisest – maksetähtaegde kinnipidamisest ning kaalutletud otsusest erinevate krediiditeenuste kasutamisel. Lisaks mõjutavad intressimarginaali suurust stabiilne sissetulek, kliendi säästmisvõime, rahalise omafinantseeringu ning laenusumma suurus,” vastas Ossipova.

Teised pangad numbrit ei avalikusta

SEB erakliendi müügijuht Evelin Tammearu konkreetset intressivahemikku või keskmist intressimäära välja ei toonud, kuid sõnas, et intressipakkumise tegemisel lähtub SEB laenuprojekti riskist, sh näiteks omafinantseeringu suurusest ja tagatisest. “Kõrgem risk kajastub kõrgemas intressipakkumises,” sõnas ta.

LHV eraisikute finantseerimise juht Catlin Vatsel soovitas kodulaenu pakkumisi valides mitte võrrelda vaid ühte intressi numbrit, vaid valida endale pank tervikuna, kellega tuleb vahetevahel sõlmida väga pikaajaline leping. “Kodulaenu lepingu keskmine pikkus on pikem kui keskmine abielu, seega valida tuleks ikkagi pank, kellega tervikuna meeldib asju ajada, mitte võtta vaid üks soodne toode pangast, mis kliendile tegelikult ei meeldigi,” sõnas ta.

“Keeruliste aegade saabudes on palju lihtsam pidada läbirääkimisi pangaga, kes on sinu kodupank kõikides sinu toodetes ja teenustes,” lisas Vatsel.

Mis puudutab intressimäära suurust, siis Vatseli sõnul on kõige olulisem kliendi maksevõime, kuid pank vaatab kindlasti ka numbrite taha, ehk siis kellena ja kus ja kui pikalt klient töötab ning kui jätkusuutlikuks saab sissetulekut pidada.

Lisaks mõjutab intressimäära suurust omafinantseeringu osakaal. “Näiteks LHV finantseerib kinnisvara maksimaalselt 85% ulatuses turuväärtusest,” ütles ta. “Mida suurem on kliendi omafinantseering, siis seda madalam on risk panga jaoks. Madalam risk tähendab madalamat intressimäära.”

Samuti saavad paremat intressi küsida Vatseli sõnul kliendid, kes soovivad lühemat laenuperioodi.

Eesti Panga andmetel oli 2019. aasta novembrikuus keskmine eluasemelaenude intressimäär 2,5%.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.