Uudis

Pangad: Laenupuhkust võttes sinu intressi ei muudeta

Sõna "laenupuhkus" on mõnevõrra eksitav, kuna intressi tuleb ikka edasi maksta ja laenuperiood pikeneb. Seepärast ei ole rannapuhkuse finantseerimine laenupuhkusega kuigi hea idee.Foto: Urmas Luik / Scanpix

Eestis tegutsevad laenu andvad pangad tunnistavad, et laenupuhkust võttes intressi kindlasti mitte ei muudeta.

Kogu lugu sai alguse Rahageeniuse lugeja pöördumisest, kes ei ole söandanud enam laenupuhkust võtta.

Mõned aastad tagasi soovis ta ühest Eesti pangast võetud kodulaenule laenupuhkust, mille järel kliendihaldur vastas talle konkreetselt, et laenupuhkus on loomulikult võimalik, aga kuna lepingus fikseeritud laenuintress on liiga väike (kliendi jaoks liiga hea), vaadatakse laenupuhkusele minnes intress samuti üle ja tuuakse see kooskõlla tänase seisuga.

Tulemuseks olukord, kus klient maksab laenupuhkuse ajal küll ainult intressi, aga see küündib tema tavalise laenu tagasimakse kuutasuni.

Pangad: paljalt laenupuhkuse pärast keegi intressi muutma ei hakka

Luminor lubab, et kui klient soovib maksepuhkust, siis sellepärast ainuüksi ei tõsteta intressi.

“Intressi muudetakse enamjaolt muudel juhtudel: vara väärtuse muutus, tagatise väärtuse või olemasolu muutus, kliendi maksekäitumine, kokkulepitud tingimuste rikkumine, muude tingimuste muutmine vms,” räägib Luminori pressiesindaja Martin Korv rahageeniusele.

Sama kinnitab ka SEB erakliendi divisjoni juht Sille Hallang, öeldes, et kui lisaks maksepuhkusele muudetakse ka muid laenulepingu tingimusi, näiteks laenuperioodi, siis on võimalik ka intressimarginaali ülevaatamine, kuna finantseerimise hind panga jaoks samuti muutub.

“Kuna SEB eesmärgiks on olla oma klientide jaoks kindel partner nii headel kui ka keerulistel aegadel, siis reeglina ei kaasne maksepuhkusega kohustuste suurendamine,” kõneleb Hallang.

Ka LHV pressiesindaja Priit Rum sõnab, et intressimäära niisama muutma ei hakata, kuid toonitab, et LHV panga pakutava kuni 12-kuulise laenupuhkuse ajal tuleb intresse siiski edasi tasuda.

Laenupuhkus võimaldab ajutiste rahaliste raskuste korral laenu põhiosa tasumist edasi lükata – st laenuperioodi pikendada. See võib hädast aidata näiteks töökoha kaotuse korral. Kuna aga intresse tuleb maksta jooksvalt, siis kõigist igakuistest kohustustest ei vabasta ka laenupuhkus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.