Uudis

Pangad vastavad: mis juhtub, kui kirjutad pangaülekandel makse saaja nime valesti?

Foto: Pixabay

Pangaülekandesse peab kirjutama makse saaja kontonumbri ja nime, kuid pankade vastustest selgub, et tegelikult pole pankadevaheliste ülekannete puhul vahet, mis sa nimelahtrisse kirjutad. Makse läheb läbi isegi juhul, kui nime valesti oled kirjutanud. Teine lugu on aga pangasiseste ülekannetega.

Swedbanki makselahenduste tootejuht Rain Elleri sõnul saab pangasisese ülekandega pank kontrollida nime ja kontonumbri vastavust.

“Kui ülekanne tehakse teise panga kontole, siis ei saa aga pank kontrollida, kas nimi ja kontonumber lähevad kokku,” ütles ta.

Ta selgitas, et Euroopas kehtib maksete liikumise kiiruse tagamiseks reegel, et maksed teostatakse IBAN alusel. “Seega, kui makse laekub maksja poolt määratud kontonumbrile, loetakse makse korrektselt täidetuks,” ütles Eller.

“Samas on praktiliselt võimatu näiteks kontonumbri sisestamisel eksides ühe-kahe numbriga teha ülekanne valele isikule või ettevõttele, kuna IBANi struktuur näeb ette kontrolljärgu arvutamist sisestatud numbrite põhjal,” sõnas ta.

Sarnane süsteem kehtib ka SEB-s. Panga kommunikatsioonijuhi Evelin Allase sõnul ei saa pangast väljuval maksel nime ja kontonumbri ühtivust kontrollida, sest pangal pole infot, kes tegelikult konto numbri taga on.

Pangasiseste maksete puhul kontrollib SEB vaid nime ja numbri ühtivust teatud summadest alates. “Summa piirangu oleme pannud pigem seepärast, et siiski suurem osa makseid läbi läheksid,” ütles Allas.

“Palju nimede mittevastavust tuleb olukorrast, kui ei täideta korrektselt arvel näidatud juhiseid, aga põhimõtteliselt on makse saaja õige.”

LHV pressiesindaja Priit Rum ütles, et pankadele ei ole otseselt seatud nõuet, mis kohustaks kontonumbri ja nime kattuvuse kontrollimist.

“Laekuvate maksete puhul LHV nime kattuvust ei kontrolli. Makset välja saates kontrollime, kas IBAN, kuhu makse peaks liikuma on olemas ja korrektselt vormistatud,” sõnas ta.

Coopi Panga turundus- ja kommunikatsioonijuht Kristjan Seema ütles, et olenemata sellest, et pankadel ei ole kohtustust kontrollida ülekandel saaja nime ja arveldusarve kokkulangevust, Coop Pank seda siiski teostab. “Kui saaja nimi ei vasta konto numbrile, siis makse tagastatakse ülekande tegijale,” selgitas ta.

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.