Pank annab nõu: mida jälgida, et liisingutaotlus saaks positiivse otsuse?

Liisingutaotluse ülevaatusel võidakse arvestada ka potensiaalsete tuleviku kuludega.Foto: Canva

Auto on kodu kõrval tavaliselt teine suurem ost, mille finantseerimiseks pangalt laenu või liisingut küsitakse. Ega tihti ei saadagi aru nendest mehhanismidest, mis laenuotsuse taga on ja hoitakse sõrmed ristis, et soovitud autoga varsti sõita saaks. Coop Panga liisingu äriliini juht Martin Ilves annab nõu, mida järgida, et liisingutaotlusele tuleks positiivne otsus.

Liisingu taotlemisel on konto väljavõte panga jaoks esmane pidepunkt taotluse hindamisel. See annab ettekujutuse nii inimese maksekäitumisest kui ka üleüldisest vastutustundest kohustuste täitmisel. Peamiseks põhjuseks, miks liisingutaotlusele negatiivne otsus saadakse, on taotleja ebakorrektne maksekäitumine.

Liisingult positiivse otsuse saamiseks peab taotlejal olema ette näidata korrektne maksekäitumine vähemalt viimase 12 kuu jooksul. Selle kontrollimiseks kasutavad liisingufirmad tavaliselt Creditinfo maksehäirete või krediidireitingu raportit, kust saab iga inimene ka ise oma maksehäirete ajalugu tasuta kontrollida.

Kui maksekäitumine on korras, hinnatakse järgmisena kliendi maksevõimet. Olemasolevate ja uue kohustuse osakaal kokku ei tohiks ületada orienteeruvalt 40 protsenti taotleja sissetulekust. Näiteks, kui inimese netosissetulek on 1000 eurot ja  olemasolevaid kohustusi on juba 200 euro eest, peab liisingu kuumakse mahtuma 200 euro sisse.

Kui olemasolevate ja uute kohustuste summa seda ületab, võib kaaluda liisinglepingusse pereliikme kaasamist käendajana. Sellisel juhul arvestatakse mõlema taotleja kulusid ja tulusid ja kui maksevõime paraneb käendaja lisamisest, saab suure tõenäosusega liising vormistatud.

Millises hinnaklassis auto valida?

Igakuine sissetulek määrab suures osas ka liisingusse võetava sõiduki hinna. Ei ole mõistlik liisida kallimat autot kui liisinguvõtja aasta või pooleteise aasta sissetulek. Kui inimese kuusissetulek on näiteks 1000 eurot, siis tema auto maksumus võiks jääda vahemikku 12 000–18 000 eurot. Sellest kallima auto soetamiseks võib kaasata jällegi peresisest käendajat. Teine võimalus on teha suurem esmane sissemakse, mis vähendab igakuist kuumakse summat.

Kuni 10 000-eurone sõiduk soetatakse reeglina autolaenuga, mis on kiire, mugav ja ei nõua isegi kaskokindlustuse olemasolu, siis üle 10 000-eurose sõiduki ostu finantseeritakse tavaliselt liisinguga. Eestis jääb liisinguga soetatud sõiduki keskmine maksumus vahemikku 20 000–30 000 eurot.

Taotluse rahuldamisel vaadatakse taotleja vanust

Reeglina hindavad inimesed oma tulusid ja kulusid ning finantsvõimekust õiglaselt. Liisingu tingimuste sobivuse korral saab leping sõlmitud sõltuvalt liisingupakkujast erinevalt, kuid tihti nagu Coop pangaski, umbes 1—2 päevaga. Aeg-ajalt võib aga liisingutaotlus rahuldamata jääda isegi siis, kui maksekäitumine ja kohustused liisingut justkui võimaldaks.

Liisingu saamisel ja tingimuste kujunemisel mängib rolli ka taotleja vanus. Näiteks umbes 20-aastase noore inimese puhul võib eeldada, et lähiaastatel lisandub talle eluasemelaen või muud perega seotud kohustused, kui neid veel pole.

Liisingupakkuja võib selliste potentsiaalse kohustuse tekkimisega juba ette arvestada, sest need mõjutavad suure tõenäosusega taotleja maksevõimet lähitulevikus. Sellisel juhul võib pangast uurida taotluse negatiivse vastuse tagamaid ja proovida taotlust ehk uuesti teha odavama sõidukiga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.