Pank manitseb: miks võib pangaülekande selgituslahtris nalja viskamine eriti kurvalt lõppeda?

Pangakaardid.Aivar Aotäht, Sakala/Scanpix

Kui kannad raha sõbrale või tuttavale, siis võib ikka tekkida kiusatus kirjutada selgituslahtrisse midagi, mis võiks nii sulle kui ka raha saajale nalja valmistada. Näiteks “narkootikumid” või “eilse öö eest”.

Ent pankade selgituste järgi on see lahter koht, kus nalja ei tohiks visata, muidu võivad sind oodata kurvad tagajärjed.

Swedbanki pressiesindaja Karin Laurima sõnul on pankadel nii Eestis kui mujal kohustus makseid ka reaalajas jälgida ning veenduda, et nende vahendusel ei tehta kahtlasi tehinguid. Kui selgituses midagi kahtlast leidub, näiteks on mainitud seal rahapesu, siis sellest peab pank teavitama ka vastavaid ametiasutusi, ehk siinkohal rahapesu andmebürood.

Küll aga ei kontrollita kedagi isikuliselt. “Süsteem otsib maksete seast teatud märksõnu ja muid kahtlastele tehingutele viitavaid näitajaid,” ütles Laurima.

Ta lisas, et naljana mõeldud makseselgitus võib samas kaasa tuua ka ebavajalikke probleeme tulevikus näiteks eluasemelaenu või muude laenude saamisel, kui analüüsitakse isiku maksekäitumist. “Arusaamatuste vältimiseks soovitame maksete selgitustes kasutada tehingule viitavat ja üheselt mõistetavat teksti. Vastasel juhul võidakse makse tagastada või selguse saamiseni peatada,” rääkis Laurima.

SEB kommunikatsioonijuhi Julia Piilmani sõnul rakendab pank erinevaid meetmeid, veendumaks, et panka ei kasutata ebaseaduslikuks tegevuseks. “Seega võib tõesti juhtuda, et kliendi tegevust piiratakse juhul, kui maksekorralduses sisalduv informatsioon viitab ebaseaduslikule tegevusele. Seetõttu soovitame parem hoiduda naljade tegemisest, sest tulemuseks võivad olla nii ebamugavused kui ka ajakulu nii klientidele kui pangale,” ütles ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.