Uudis

Pank soovitab: nii saad teada, kui kallist eluaset võiksid endale lubada

Paljudel peredel pole aimugi, kui palju nad kodus ostmiseks laenu saaksid.Foto: Shutterstock

Luminor korraldas uuringu, mille tulemusel selgus, et ligi pooled Eesti lastega peredest kavatsevad osta uue eluaseme pangalaenuga. Pea sama paljudel kulub omafinantseeringu kogumiseks kuni kuus aastat.

Vastused küsimusele eluaseme ostu rahastamise plaanide kohta näitasid, et Balti riikide lastega perede seas on suundumused sarnased. Natuke rohkem kui kümnendik ehk 12 protsenti Eesti peredest kavatsevad osta kodu oma raha eest ja pangalaenu võtmata, mis on Balti riikide madalaim näitaja. Lätis on see näitaja 18 protsenti, mis on ühtlasi ka Baltikumi kõrgeim. 

Keskmiselt 46 protsenti Balti riikide peredest võtaksid uue kodu ostuks pangalaenu, kuid 40 protsenti polnud ostu rahastamisega seoses otsust teinud. Luminori andmete järgi on Eesti lastega perede soovitud eluaseme keskmine hind umbes 115 000 eurot.

„Olenemata sellest, kas pered kavatsevad võtta pangalaenu või osta kodu enda raha eest, ei tea nad tihti, kui palju raha pank neile tõenäoliselt laenaks ja kui suur peaks olema sissemakse,“ rääkis Luminori Eesti jaepanganduse juht Tanel Rebane. „Et uurida oma võimalusi eluaseme ostuks, ei ole vaja teha muud, kui konsulteerida pangaga.“ 

Teine viis, kuidas kiiresti teada saada, kui kallist kinnisvara oleks mõistlik oma perele soetada, on teha lihtne arvutus. Selleks tuleb perekonna aastane sissetulek korrutada viiega. Kui näiteks aastane sissetulek on 15 000, siis vaata 75 000 eurost kinnisvara, kui 20 000, siis 100 000 eurost kinnisvara, soovitas Rebane.

Uuring näitas, et suur osa peredest ei tea nendele kättesaadava laenusumma ega vajaliku sissemakse suurust. Eestis on selliste perede osakaal uuringu järgi 42 protsenti, kuid Lätis lausa 59 protsenti ja Leedus 35 protsenti. Teisalt neid peresid, kes seda kindlasti teavad, on Eestis 22 protsenti, Lätis 17 protsenti ja Leedus 29 protsenti.

Lisaks selgus uuringust, et kodu ostmiseks vajalik sissemakse on või võib olla kättesaadav vaid 13 protsendile Eesti peredest. Enamiku perede sõnul võib neil kodulaenu sissemakse kogumiseks kuluda kuni kuus aastat – nii vastas lausa 46 protsenti peredest. 28 protsendil peredest kuluks sissemakse kogumiseks üks kuni kolm aastat ja 18 protsendil peredest neli kuni kuus aastat. Seevastu 11 protsendi sõnul kuluks neil selleks üle seitsme aasta.

Kodulaenu võtmisel on nõutav omafinantseering enamasti 15 protsenti kinnisvara väärtusest. KredExi käendust kasutades saavad noored pered aga piirduda kümneporotsendilise sissemaksega ning lisatagatise korral on võimalik kodulaenu saada ka väiksema sissemaksega. Samas on võrreldes eelmise aastaga lisatagatise kasutamine Luminori andmetel vähenenud ning suurenenud on ka omafinantseering.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.