Uudis

Pankade kasum kasvas ka koroonaajal tublisti. Juunis elavnes nii kodulaenu kui liisingu andmine

Eesti osaleb juba mitmes lepingus koroonavaktsiini ostuks.Foto: Shutterstock

Eesti pangandussektori kasum oli teises kvartalis ehk aprillist juuni lõpuni 112 miljonit eurot, mida oli 10 protsenti rohkem kui samal ajal.

Eesti Panga ökonomist Madis Laas selgitas, et pangad on koroonaviirusest põhjustatud ebaselguse tõttu suurendanud provisjoneerimist – ehk probleemseks hinnatud laenude puhul kahjude jaoks kõrvalepanemist –, kuid seni on nende maht olnud suhteliselt väike.

Laas rääkis, et pankade kasumit on aidanud hoida tütarettevõtetelt saadud dividendid ja stabiilsena püsiv puhasintressi tulu. Samuti vähenesid halduskulud teises kvartalis aastases võrdluses üle 14 protsendi.

Laene antakse edasi, aga vähem kui varem

Eesti ettevõtete ja majapidamiste laenu- ja liisinguportfelli aastakasv oli juuni lõpu seisuga 1,1 protsenti. Ettevõtete laenud vähenesid seejuures 2,8 protsenti, aga kodulaenude maht suurenes aastaga 6,2 protsenti.

Majapidamistele ja ettevõtetele väljastatud uute laenude maht võrreldes maikuuga pisut taastus, kuid on aastatagusega võrreldes jätkuvalt tublisti väiksem, nentis Eesti Panga ökonomist.

Pikaajalisi uusi laene anti ettevõtetele võrreldes aastatagusega ligikaudu poole vähem ehk 146 miljonit eurot ning kodulaene majapidamistele pea neljandiku võrra vähem ehk 85 miljonit eurot.

Uute autoliisingute väljastamine elavnes juunis märgatavalt, ületades 37 miljoni euro taseme, kuid 2019. aasta juuniga võrreldes on maht jätkuvalt umbes neljandiku võrra väiksem.

Selliste kestvuskaupade nagu sõidukite tarbimise kasv võib anda märku tarbijate kindlustunde mõningasest paranemisest, märkis Laas.

Väljastatud laenude intressimäärad on praegu majanduses valitseva ebaselguse taustal püsinud stabiilsed. Ettevõtete pikaajaliste laenude intressimarginaal oli juunis 2,9 protsenti ja tagatisega eluasemelaenude oma 2,3 protsenti, lisas ökonomist.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.