Uudis

Pauk minevikust: Keskerakond peab riigile tagastama 110 000 eurot keelatud annetust

Keskerakond peab sularaha arvelt tehtud annetused tagasi maksma. Pilt on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Viimasel ajal on meedias suureks teemaks olnud Keskerakonna küsimusi tekitav 50 000 euro suurune annetus, mis on kaasa toonud ka kriminaalasja.

See pole sugugi esimene kord, kui Keskerakonnal annetustega jamad on. Täna tuli riigikohtust otsus, mis kohustab parteid kandma riigieelarvesse 110 100 eurot keelatud annetust.

Tegu on niinimetatud sularahaskandaaliga – 2014. aasta algusest 2015. aasta suveni tehti erakonna kontole sissemakseid partei sularahakassa arvelt, mille taust oli segane.

Nüüd on riigikohus jõudnud lõpliku otsuse, et Keskerakonna kaebus erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) otsuse peale, mille järgi tuleks raha tagasi maksta, jääb rahuldamata.

Asi pole läbipaistev

Riigikohtu hinnangul ei võimaldanud erakonna 2014. ja 2015. aasta puudulik raamatupidamine nimelt veenduda, kust erakonna sularahakassast panka erakonna kontole viidud raha pärines.

Kohus selgitas otsuses, et erakondade roll parlamendi moodustamisel ja riigi valitsemisel eeldab erakonna rahaasjade täielikku läbipaistvust.

110 100 euro ulatuses tehtud sissemaksete päritolu oli erakondade rahastamise järelevalve komisjonil teadmata. Kuigi nii ERJK kui komisjoni määratud audiitor nõudsid kaebajalt raamatupidamise algdokumente, jättis erakond need esitamata.

Kuna ERJK-l polnud erakonna kassast panka viidud sularaha päritolu võimalik kindlaks teha, käsitas komisjon seda anonüümse ning seega keelatud annetusena.

Keskerakond on saanud lüüa järjest kõikides kohtuastmetes: ka haldus- ja ringkonnakohus jätsid jeskerakonna kaebuse rahuldamata, nüüd on sama ka riigikohus teinud samasisulise otsuse.

Riigikohtu hinnangul sellises olukorras põhjendatud järeldada, et väidetavalt erakonna enda kassast panka viidud sularaha oli tundmatu päritoluga ja seega keelatud annetus.

Riigikohus nõustus madalama astme kohtutega, et erakonna raamatupidamine ei taganud sularahatehingute läbipaistvust, kuna see ei võimaldanud saada tõsikindlat teavet, kas pangakontolt välja võetud sularaha jõudis kassasse ja kas pangakontole kantud sularaha pärines varem pangakontolt välja võetud ja kassasse viidud rahalistest vahenditest.

Riigikohus selgitas, et erakond on kohustatud demokraatia põhimõttest lähtudes tagama oma tulude ja kulude seaduslikkuse ja täieliku läbipaistvuse. Pole piisav, kui erakond kajastab kassaseisu mingi perioodi lõpu seisuga.

Kui erakond võtab pangast sularaha ja viib selle oma kassasse või kui ta viib kassast raha oma pangakontole, peavad erakonnal tulude ja kulude jälgitavuse tagamiseks olema raamatupidamise seaduse nõuetele vastavad algdokumendid, mis kajastavad muu hulgas iga üksikut kassatehingut.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.