Tunamullu sai sama teate 20 000 lapsevanemat
“Ma seda probleemiks ei nimetaks. Koolid on muutunud väga tublideks, iga aastaga läheb olukord paremaks. Tegemist on väikese viivitusega. Koolidel on õppurite kohta info küll olemas, kuid selleks, et sotsiaalkindlustusamet selle info kätte saaks on meil vaja saada see kätte Eesti hariduse infosüsteemi kaudu. Kui me need sealt kätte saame, siis me saame hüvitised välja maksta,” ütles Lazarenkov.
Segadus on iga-aastane, kuna koolidel on aega informatsiooni edastamiseks infosüsteemi kuni 15. septembrini. Ta tõi näiteks, et tunamullu saadeti analoogne kiri pea 20 000 lapsevanemale ning võrdluseks tänavu 9300 lapsevanemale.
“Me saame andmeid EHISest jooksvalt, kuid väljamaksed tehakse 11. ja 18. septembril. Praktika näitab, et 11. septembriks peaksid enamus andmeid olema koos. Töötleme iga õppeaasta alguses 75 000 õppuri andmeid ja kontrollime vastu EHISest, kas lapsed jätkavad õpinguid või mitte,” täpsustas ta.
Lazarenkov vabandab kõigi lastevanemate ees segaduse pärast ning kinnitab, et põhjust muretsemiseks ei ole.
Eelnevate aastate statistika näitab, et üle 2000 lapse ei jätka õpinguid. Kuigi enamiku puhul tehakse lõpuks siiski otsus, et perehüvitise maksmist jätkatakse, ei ole ametniku sõnul sotsiaalkindlustusametil väga võimalust hüvitis esialgu välja maksta ning hiljem vaadata, kellelt peaks selle tagasi küsima.
Lazarenkovi sõnul on takistuseks seadus ning ka tõsiasi, et juba makstud hüvitist on paljudel raske tagasi maksta.