Peagi saab töötukassalt rohkem õppetoetust, mida saad taotleda ka tööl käies

Rahvastikuminister käis välja plaani, et järgmised kolm aastat ei läheks töötuna arvel olemise aeg sissetulekute arvestusse sisse.Foto: Shutterstock

Augustist maksab töötukassa rohkem tasemeõppetoetust, mida saavad kutse- ja kõrghariduse omandamiseks kasutada ka küllaltki suur hulk juba tööl käijaid.

Toetus suureneb nii nendele, kes juba käivad töötukassa toel õppimas, kui ka nendele, kes plaanivad õppimist alustada – need, kellel on sissetulekud, saavad senise 130 euro asemel 180 eurot kuus ja sissetulekuta õppijatele makstakse augustist 270 eurot kuus.

“Töötukassa toetab nende erialade ja ametite õppimist, kuhu on tulevikus vaja rohkem töötajaid ning kus juba praegu sobiva ettevalmistusega töötajaid napib,” rääkis töötukassa oskuste arendamise ja karjääriteenuste osakonna juhataja Karin Andre.

Ta tõi näite massöörist, kes leidis keskeas, et aeg on oma tulevik kindlustada ja õppida eriala mida vajatakse ka 10 aasta pärast, asudes õppima õe erialale.

Tema sõnul võiksid eelkõige mõelda õppimisele need inimesed, kel viimasest kooliskäimisest on möödas 15 aastat või veel rohkem – ning ka need, kes eriala pole omandanud ja põhikooli või gümnaasiumitunnistus on saadud vähemalt viis aastat tagasi.

Kes toetust saavad?

Tasemeõppetoetust saab taotleda, kui oled registreeritud töötuna. Samas saavad seda ka tööl käijad, kui nad vastavad ühele kolmest tingimusest:

  • sul pole eri- või kutsealast haridust ning oled põhi- või keskkooli lõpetanud või pooleli jätnud vähemalt viis aastat tagasi. Arvesse võetakse taotleja viimane kõrgeim omandatud/katkestatud haridus;
  • sul on küll eri- või kutsealane haridus – kaasa arvatud kõrgharidus -, kuid selle omandamisest on möödunud vähemalt 15 aastat;
  • sa ei saa tervise tõttu oma senise töö tegemist jätkata – seda on vajalik tõendada, näiteks töötervishoiuarsti otsusega.

Juhul, kui töötad, pead toetuse saamiseks olema vanuses 16 eluaastat kuni vanaduspensioniiga ning töötama töölepingu või võlaõigusliku lepingu alusel või avalikus teenistuses.

Ühtlasi on vaja, et sulle oleks taotluse esitamisele eelnenud kolme aasta jooksul arvestatud vähemalt 12 kuud töötuskindlustusstaaži.

Mida õppida saab?

Toetust makstakse vaid juhul, kui asud õppima tasuta õppekohale ja töötukassa poolt toetatud õppekaval, mille nimekirja leiab töötukassa kodulehelt.

Sel aastal on toetatavate erialade valikus üle 100 õppekava enam kui 40 koolis, õppida saab üle Eesti ja nii eesti kui vene keeles.

Valik on väga lai, omandada on võimalik eriala turvasüsteemide tehnikust, robotioperaatorist, veevärgiluksepast ja IT-inimesest õe ja hooldustöötaja ametini välja.

Valikus on ka veidi pehmemad alad – näiteks saab toetusega  omandada Tallinna ülikoolis filmikunsti rakenduskõrghariduse või Viljandi kultuuriakadeemias etenduskunstide hariduse.

Paljude erialade puhul saab omandada ka bakalaureusekraadi mõnest Eesti suuremast ülikoolist – näiteks saab õppida Tartu ülikoolis informaatikat, füüsikat keemiat ja materjaliteadust või eripedagoogikat. 

Uuena toetab töötukassa tänavu näiteks tehnikakõrgkoolis keskkonnatehnoloogia ja -juhtimise õppekavale astumist, Tallinna ülikoolis integreeritud loodusteaduste õppimist ja Viljandi kutseõppekeskuses sisetööde elektriku õppekavale astujaid.

Kahe aasta jooksul on töötukassalt tasemeõppes osalemise toetust saanud umbes 2000 inimest. Enim asuti toetuse toel õppima hooldustöötajaks, sisetööde elektrikuks ning IT-süsteemide nooremspetsialistiks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.