Uudis

Peaminister süüdistab Eesti Energiat detsembri kõrges elektrihinnas

Peaminister peab väga kõrgete detsembri hindade põhjustajaks osaliselt Eesti Energiat ning usub, et inimesed peaks ise oma elektrihinnad fikseerima.Foto: Scanpix

Peaminister Kaja Kallase sõnul oli üheks põhjuseks, miks elektrihind oli detsembris väga kõrge, see et Eesti Energia ei vastanud omaniku ehk riigi otusele ja ei hoidnud töös 1000-megavatist elektritootmisvõimsust. 

Kallas rääkis riigikogu infotunnis, et alates 3. detsembrist omaniku 1000-megavatisele võimsuse tagamise ootusele ei ole vastatud. 

“Ma olen küsinud nii energia eest vastutava ministri, Taavi Aasa käest kui ka rahandusministri käest, et mida me sellega teeme, et tegelikult omaniku ootusele ei ole vastatud, ja mida me peaksime tegema selleks, et omaniku ootus edaspidi saaks vastatud ja need tingimused täidetud, et meil need 1000 megavatti võimsust kindlasti olemas oleks,” lausus peaminister. 

Kallas lisas, et neljapäeval on ees vastavasisuline arutelu ja ta ootab vastuseid sellele, et taolisi olukorda enam ei tekiks.

Elektribörsi Nord Pool Eesti hinnapiirkonnas kujunes kogu detsembri keskmiseks hinnaks 202,65 eurot, mida on ligi 4,5 korda enam kui aasta varem, mil kuu keskmine börsihind oli 45,49 eurot.

Samuti pärineb 2021. aasta 7. detsmbrist elektri börsihinna rekordeid, mil see küündis 469,03 euroni megavatt-tunni kohta. Nädala keskmiseks hinnaks kujunes toona 294,58 eurot.

Kallas ei arva, et riik peaks elektrihindu fikseerima

Lisaks sai infotunnis Kallase poolt öeldud, et ei näe vajadust kehtestada elektrihinnale riigi poolt fikseeritud hinnalage. 

Kallas selgitas, et tegelikult on elektriturul olemas võimalus panna paika fikseeritud hind ning seda teenust pakuvad kõik elektritootjad. “Ehk kui kardetakse börsil ülikõrget hinda, siis sõlmi fikseeritud hinnaga leping,” märkis Kallas. 

Tema sõnul ei ole riigil mõistlik minna kinni maksma kõike, sest siis ei jätkuks raha paljudesse muudesse kohtadesse, kus seda hädapäraselt vaja oleks. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.