Uudis

Peep Paum: Apple’i krediitkaart on samm pankade muutumisel rumalaks toruks

Peep Paum on uut makseäppi arendava ForPeeps Payments asutaja ja tegevjuht.

Apple’i samm on osa suuremast trendist kogu finantsteenuste turul. Trend, mis näiteks nutiseadmete maailmas on juba lõpuni peaaegu läbi mängitud. Nimelt kujutasid mobiilioperaatorid aastat 10-15 tagasi ette, et just nemad saavad nutiseadmete revolutsioonis põhikangelasteks.

Läks aga teisiti. Mobiilioperaatoreid hakati nimetama “rumalaks toruks”, kes pakuvad üsna ühetaolist taustateenust konkurentsi poolt õhukeseks lihvitud hindadega, samas kui põhikoort riisuvad teistsorti ettevõtted – need, mis pakuvad otsest kasutajakogemust.

Miks üldse olla panga klient?

Sama on nüüd juhtumas pankadega. Võtkem näiteks Eesti pangad. Pole vist palju vaidlejaid, kui ütlen, et ainult LHV neti- ja mobiilipanka saab kuidagigi võrrelda selle kasutusmugavusega, mida oleme tänu Apple’ile ja Google’ile või kasvõi kodumaisele Bolt’ile õppinud oma ekraanilt ootama.

Miks me siis üldse oleme pangakliendid? Sest pangad oskavad ajada suuri raha-asju, näiteks korraldada sulle 3%-lise intressiga kodulaenu.

Apple on nüüd minemas sama kätteõpitud teed, taandades oma partneri Goldman Sachs’i “rumalaks toruks”, samas kui Apple ehitab sinna peale mõnusa kasutuskogemuse. Nagu mobiilioperaatorid pakuvad iPhone’i-kasutajatele imeodavalt kiiret internetiühendust, on Goldman Sachs’i taoliste tugevus hoolitseda taustal toimuva rahaliigutamise eest.

Apple oma kaardiga küll praegu Euroopasse ei plaani tulla [Goldman Sachs vihjas siiski, et tulevikus on see plaanis. Toim.], ent mõjutavad need asjad ka Eesti lugejat. Nimelt jõustub sügisest Euroopa Makseteenuste Direktiiv 2 (PSD2), mis kohustab pankasid avama oma teenused liidestele (API-dele), ehk teisisõnu saab hakata tegema äppe, mida kasutaja saab ühendada oma panga külge, et siis äpi kaudu oma raha-asju korraldada, makseid teha, eelarveid pidada jne.

Idufirmad ja targad torud

Seetõttu on oodata idufirmade võidujooksu, kes suudab pakkuda oma äpi kaudu kasutajatele kõige rohkem mugavust ja lisateenuseid, samas kui pangad peavad kliendi hoidmiseks hakkama rohkem keskenduma sellele, kuidas olla targem “rumal toru”.

Kliendi jaoks muutub tema raha-asjade ajamise kohaks mõni selline äpp ning milline pank seal taustal tema raha hoiab, muutub umbes sama oluliseks kui see, milline mobiilioperaator toob tema ekraanile selle väikese, aga siiski määrava tähtsusega 4G ikooni.

Märksõnad: , , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.