Uudis

Peeter Koppel kiidab valitsuse laenuplaani: tundub adekvaatne reaktsioon. Laenuga täidetakse lünki

Peeter Koppel on investeerimisspetsialist.Foto: Kalle Veesaar

SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel ütles valitsuse plaani kohta võtta vähemalt miljard eurot laenu ning majandust turgutada, et see tundub adekvaatse reaktsioonina.

“Meie eelarvetasakaalu pühaks pidamine tuleneb ajaloolistest põhjustest,” rääkis Koppel Geeniusele.

Esiteks, oma valuutat – krooni – valuutakomitee kontekstis ei olnuks võimalik muul moel edukalt pidada. Teiseks oli meil eelmise kriisi ajal üllas eesmärk eurole üle minna ning toona laenamine oleks olnud problemaatiline lisaks sellele ka laenu kättesaadavuse, hinna kui ka selle edasise reaalväärtuse tõusu mõistes. “Ei ole sugugi tore olla võlgu, kui sul samaaegselt majandus kukub ja võla reaalväärtus kasvab,” nentis ta.

Täna on olukord aga teine. “Laen saab tõenäoliselt olema väga odav – kui mitte suisa negatiivse intressiga – ning kuna Lõuna-Euroopa ei kannataks sisuliselt positiivseid euro reaalintresse välja, pole ka eelkirjeldatud võla reaalväärtuse kasvu pärast muretsemine otseselt põhjendatud,” ütles Koppel.

“Välistest asjaoludest tuleneva tõsise šoki pehmendamine odava laenurahaga eeldusel, et enamus osapooli on motiveeritud reaalintresse negatiivsena hoidma, tundub täna adekvaatse reaktsioonina,” võttis Koppel asja kokku.

Euroopa vaatab läbi sõrmede

Seda enam, et Koppel olen suhteliselt veendunud, et Euroopas vaadatakse praeguse kriisi kontekstis igasugustele reeglitele ja piirangutele ühel hetkel ikka väga läbi sõrmede. “Nii fiskaalset kui monetaarset stimulatsiooni saab tõenäoliselt tulema mühinal,” prognoosis SEB privaatpanganduse strateeg.

“Me ju eeldame hetkel, et praegune pandeemia on ajutine. Seega ei saa me lasta tekitada sellel korvamatut kahju siinse majanduse struktuurile. Laenurahaga täidetakse lünki, mida on vaja täita, et ühel hetkel edasi saaks minna,” lisas ta.

Küll aga hoiatas ta, et selle kõige juures ei tasu mõtlema hakata, et tühja eelarvedistsipliinist. “Mõelge ise, kui palju lihtsam oleks riikidel hetkel reageerida, kui nende võlakoormad oleks mõistlikul tasemel,” ütles Koppel.

Mida rahandusminister Martin Helme täna valitsuse plaanide kohta rääkis, saab lugeda siit.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.