Uudis

Pensioniraha ennetähtaegne väljavõtmine mõjutab toetuste saamist

II samba pensioniraha loetakse ka sissetulekute hulkaFoto: Canva

Peale pensionireformi võtsid paljud oma teise sambasse kogunenud pensioniraha välja võtma. Kuna tegemist on tulumaksuga maksustatava sissetulekuga, võib see osad toetused peatada või sootuks lõpetada.

Pensioniraha loetakse tuluks

Toetuste jagamisel arvestatakse sissetulekuid ja on mõeldud inimestele, kes vajavad toetust oma elukorralduse tõttu või ootamatute muutustega toimetulekuks.

Pensioniraha ennetähtaegne välja võtmine mõjutab peamiselt töötutoetust ja toimetulekutoetust. Hea uudis on see, et arvestus käib kuu lõikes.

Töötukassa kommunikatsioonijuht Annika Koppel ütles töötutoetuse kohta, et juhul kui töötul tekib kahe töötukassasse pöördumiste vahel sissetulek, mis ületab 31-kordset toetuse päevamäära, peatatakse töötukassast saadav töötutoetus 30 päevaks.

Koppel lisas, et kui töötutoetuse maksmine peatatakse 30 päevaks, siis pikendatakse automaatselt toetuse maksmise ajavahemikku 30 päeva võrra, mis tähendab, et otseselt toetusest ilma ei jää, vaid see lükkub edasi.

Toimetulekutoetuse arvestamisel loetakse teisest sambast välja võetud pensioniraha tulu hulka ning selle toimetulekutoetuse arvestamine toimub samuti ühe kuu kaupa, nagu töötutoetus. Sel kuul, kui pensioniraha laekub, toetust kindlasti ei maksta ja see ei lükku ka tulevikku.

Toetuste saamine on sätestatud tööturuteenuste ja -toetuste seaduses.

Loometoetuse maksmine vaadatakse ka üle

Loovisikute sissetulek on ebaregulaarne ning võib juhtuda, et mõnikord ei teeni nad sootuks mitu kuud.

Kultuuriministeeriumi kommunikatsiooniosakonna juhataja Meelis Kompus ütles, et kogumispensioni teise samba välja võtmisel tekib olukord, kus tegemist on tulumaksuga maksustatud sissetulekuga ning see mõjutab loometoetuse maksmist.

“Ministeerium teeb päringu maksu- ja tolliametile ning vastavalt seadusele lõpeb loometoetuse maksmine, kui tulu ületab seaduses lubatud määra. Loovisiku toetust võib mõistagi tulevikus uuesti taotleda,” ütles Kompus.

Kultuuriministeerium on avaldanud oma kodulehel ka sellekohase info, et loometoetuste taotlejad teaksid, millega arvestada, kui võtavad raha teisest pensionisambast välja.

Kõik toetused ei ole mõjutatud

Sotsiaalministeerium kinnitab, et vanemahüvitist ei mõjuta teisest pensionisambast raha välja võtmine kuidagi. Samuti ei mõjuta see töövõimetoetust ega töötuskindlustushüvitist.

Muud toetused, nagu peretoetused, on universaalsed ega sõltu sellest, kas pension võetakse ennetähtaegselt välja või ei.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.