Uudis

Pensioni investeerimiskontot eelistavad kogenud investorid

Pensionisüsteemis tehtud uuendused on muutnud selle paindlikumaks ja võimaldavad pensionivara investeeringuid paremini hajutada.Foto: Shutterstock

Pensioni investeerimiskontot eelistavad finantsmaailmas hästi orienteeruvad inimesed, kes soovivad ise aktiivselt oma varasid juhtida, selgub SEB andmetest.

Konto avanud klientidest enam kui pooltel on kogumishoius ja iga teine juba tegeleb iseseisvalt investeerimisega, teatas SEB. “Kuigi Eesti elanike huvi investeerimisvaldkonna vastu üha kasvab, siis on näha, et pensioni investeerimiskonto kõnetab eelkõige kogenud investoreid, kellel on soov oma teise pensionisamba raha paigutamise otsuseid ise teha ja varasid laialdasemalt investeerida,” märkis SEB panga juhatuse liige ja jaepanganduse valdkonna juht Ainar Leppänen, lisades, et ligi kolmandik pensionikonto avanutest on liitunud ka kolmanda pensionisambaga.

Leppäneni sõnul on kevadel pensionisüsteemis toimunud uuendused muutnud selle paindlikumaks ja võimaldavad pensionivara investeeringuid paremini hajutada. Näiteks saab klient hoida alles olemasolevad teise pensionisamba fondiosakud, jättes sinna investeeritud raha fondihalduri juhtida nagu seni, ning samal ajal avada pensioni investeerimiskonto, et edaspidi teha oma investeeringud pensionivaradesse selle kaudu ise.

“Alternatiivina on kliendil võimalus investeerida ka paralleelselt osa rahast aktiivselt juhitud teise samba pensionifondi ja teine osa rahast iseseisvalt pensioni investeerimiskontot kasutades, valides selleks endale sobiva jaotuse,” ütles Leppänen.

Alates tänavu aprillist saavad inimesed, kes soovivad ise oma pensioniinvesteeringuid juhtida ning kasutada selleks teise samba eeliseid, avada pensioni investeerimiskonto. Jätkates teise sambasse omapoolseid kaheprotsendilisi sissemakseid, lisab riik sellele neli protsenti sotsiaalmaksu arvelt investeerimiseks juurde.

Juba kogutud pensionivara saab uut tüüpi kontole üle viia tulumaksuvabalt ning teenustasudeta ning vastavalt seadusele laekub raha kõigile pensioni investeerimiskontodele 2021. aasta septembris.

“Kogu ulatuses tavapärasel viisil raha kogumise jätkamine teise pensionisambasse ei takista loomulikult investeerimast ja annab samas algajale investorile kindlustunde, et pensioni kasvatamine on parimates kätes. Kui klient juba kasutab investeerimiseks väärtpaberi- ja investeerimiskontot, siis riskide hajutamiseks on võimalus jätta teise sambasse laekuv raha fondihalduri juhtida ning investeerimiseks kasutada raha, mis pensionisammast ei mõjuta,” lisas Leppänen.

Kui inimene on teinud avalduse teisest pensionisambast lahkumiseks, aga on vahepeal siiski otsustanud jätkata kogumist traditsioonilises pensionifondis, siis teisest sambast väljumise avaldusi on võimalik kuni juuli lõpuni tagasi võtta. Teisest sambast lahkudes avaneb võimalus sellega uuesti liituda ja pensioniks kogumist alustada 10 aasta pärast ehk 2031. aasta septembris.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.