Uudis

Pensioniraha vastu on huvi suurenenud: avaldusi tehti eelmise perioodiga võrreldes üle poole rohkem

Teisest sambast väljumise avalduste esitamise kolmas periood on nüüdseks lõppenud.Foto: Canva

Alates pensionireformi jõustumisest ehk selle aasta 1. jaanuarist muutus teise pensionisambaga liitumine või sealt välja astumine kõigile vabatahtlikuks. Varem oli teise sambaga liitumine kohustuslik alates 1983. aastast sündinud inimestele.

Pensionireformi järgselt tegid esimses avalduste esitamise perioodis pensionisambast lahkumise avalduse 149 260 inimest ning sissemaksete peatamiseks avaldas soovi 893 inimest. Väljamaksete avaldused on juba rahuldatud ning raha kontodele kantud selle aasta septembris.

Huvitavalt tõi statistikaamet välja, et kõige enam pensionisambast lahkujaid oli kaevuri ametipostil töötavaid inimesi ning kõige vähem eriarste. Otseselt pole siiski teada, mis motiveerib inimesi oma pensionisambasse kogutud raha välja võtma. Seost võiks luua ameti, mediaanväljavõtu summa või vajalikkusega inimese elus.

Siiani on tehtud pensionisambast lahkumise avaldusi 184 937

Just lõppes avalduste esitamise kolmas periood, mis kestis augustist novembri lõpuni. Pensionikeskuse andmeil esitas tähtajaks avalduse 23 441 inimest. Sissemaksete tegemise otsustas lõpetada, kuid kogutud raha pensionifondidesse jätta samal ajal 298 inimest. Teise perioodi ajal oli avalduse esitajaid 12 236 inimest, mida on üle poole vähem, kui seekordsel perioodil.

Avalduse esitamise aeg teisest sambast raha välja võtmiseks on jagatud kolme perioodi – 1. jaanuar kuni 31. märts, 1. aprill kuni 31. juuli ning 1. august kuni 30. november.

Raha makstakse välja viis kuud pärast avalduste perioodi lõppu. väljamaksed jõuavad taotlejateni 2022. aasta aprillis. Eelmise, ehk 1. aprill kuni 31.juuli kestnud perioodi avalduse esitajatel on pensioni väljamakset oodata aga nüüd juba jaanuaris. Avalduse saab tagasi võtta veel kuu enne eeldatavat väljamakse aega.

Kõik teisest sambast väljamakseid saanud isikud võivad uuesti sambaga liituda alles 10 aastat peale väljamakse saamist. Teistkordselt sambast lahkumiseks on veel üks võimalus, kui sambasse kogumine on uuel korral vähemalt 10 aastat kestnud.

Rohkem infot Pensionikeskuse lehelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.