Perekonnaseaduse muutmisel tehti näpuviga, mis on vaidlusi tuliseks ajanud ja mida paraku enam muuta ei saa

Eelnõuga taheti pikas perspektiivis vältida kohtuvaidlusi, aga seletuskirja jäänud näpuviga tekitas segadust hoopis juurde.Foto: Canva

Sellel aastal muudeti perekonnaseadust, mille kohaselt muutus lapsele makstava miinimumelatise kord. Automaatselt vanad kohtuotsused ja kokkulepped ei muutunud, mistõttu paljud lapsevanemad on hakanud taas elatise küsimusi lahendama. Kokkuleppeid teha soovivad osapooled on aga segaduses, kuna elatise arvutamisel on justkui mitu varianti. Mis on siis õige?

“Küsimus puudutab seda, mitu päeva viibib elatist maksev vanem lapsega koos. Probleem seisneb selles, et kui ta veedab lapsega koos üle seitsme päeva, siis kuidas neid summasid arvutatakse,” selgitas veale tähelepanu juhtinud elatisega seotud küsimustele spetsialiseerunud jurist Martin Simmermann.

Perekonnaseaduses tuuakse välja, et kui laps viibib ühe vanema juures alla 7 päeva, eeldatakse et suurem osa kulusid on teise vanema kanda. Kui laps veedab vähemalt 15 või rohkem päeva võrdselt kummagi vanema juures, siis kumbki vanematest elatist maksma ei peaks. Kui laps viibib elatist maksva vanema juures keskmiselt 7-14 ööpäeva kuus, siis vähendatakse elatist proportsionaalselt lapsega koosveedetud päevade võrra.

Kuna perekonnaseadus ei selgita kuidas tuleb elatisraha vähendamist arvutada, siis selle arvutuskäigu leiab seaduse seletuskirjast. Seletuskirja arvutuskäigud on aga täiesti erinevad sellest, mida näitab elatiskalkulaator.

“Alustuseks on kõige olulisem mainida, et elatiskalkulaator ja miinimumelatise määramise ning tasumise korda reguleeriv perekonnaseadus on omavahel kooskõlas,” kommenteeris justiitsministeeriumi avalike suhete talitusest Kertu Laadoga.

Justiitsministeerium tunnistab ka oma viga: “On tõsi, et arvutuskäigus on üks näpuviga seadusemuudatust selgitavasse seletuskirja tekkinud inimliku eksimuse tulemusel. Mingit otsest lahendust sellele probleemile ei olegi, sest seletuskirja muuta pärast eelnõu riigikogule esitamist enam ei saa,” ütles Laadoga.

Lõpuks lähed ikka kohtusse

Elatiskalkulaator võtab arvesse, et maksimaalne lapsega koosveedetud aeg on elatise arvutamisel 15 päeva, aga seletuskirjas on välja toodud see peaks olema 30 päeva. Kui inimesed pöörduvad seaduse poole ja arvutavad elatist selgituskirja järgi, siis saavad nad aga valed summad. Arvutusnäitega saab tutvuda alimendid.ee lehel toodud artiklis.

“Probleem tekib siis, kui inimesed teevad ise oma arvutuskäigud ja tahavad tõestada, et neil on õigus. Sellise näpuvea tõttu ei pruugita kohtuväliselt kokkulepet saavutada. Kohus oskab ise seadust tõlgendada, mistõttu kohtuotsustes see ei kajastu, aga palju vaidlusi on see loonud nende osapoolte vahel, kes kohtuväliselt lahendusteni jõuda soovivad,” selgitas Simmermann.

Kogu perekonnaseaduse muutmise mõte seisnes selles, et pikas plaanis vähendada elatise küsimustes kohtuvaidlusi. Praegune apsakas arvutusveaga on tekitanud vastupidise reaktsiooni, kus lõpuks ikkagi usutakse, et ainult kohtunik oskaks seadust õigesti tõlgendada ja korra majja lüüa.

Laadoga sõnas, et lapsevanemate segadus on arusaadav, kuna seisavad silmitsi niigi keerulise olukorraga. “Seesugustes vaidlustes otsitakse tihti igat võimalust enda seisukohti kaitsta. Selleks oleme seletuskirjas olevat viga välja toonud ka oma kodulehel, korduma kippuvate küsimuste rubriigis ja elatiskalkulaatoriga arvutusi tehes on samuti kogu arvutuskäik samm sammu haaval lahti selgitatud,” rääkis Laadoga.

Kuigi elatiskalkulaator peaks olema täielikult seadusega kooskõlas väidab Simmermann, et temani on jõudnud sellega seoses veel teisigi probleeme. “Kalkulaatori ja elatise arvutamisega on tekkinud küsimusi isegi kohtunike tasandil, kuna väidetavalt tõlgendavad kohtunikud seda erinevalt,” rääkis jurist. Teemat rohkem kommenteerida ta antud hetkel ei saanud, kuna temani ei ole jõudnud kõnealuseid dokumente ja kohtuotsuseid ning seetõttu pole neid väiteid saanud kontrollida.

Justiitsministeerium on loonud ka selgitav joonise, mille järgi võiks lapsega koosveedetud päevade järgi elatise arvutamises selgust saada.

Allikas: Justiitsministeerium

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.