Petturid ei väsi üllatamast: ohvreid pannakse ootele ja lastakse kuulata automaatsõnumeid

Telefonipettused lähevad järjest intelligentsemaks.Foto: Canva

Petukõnede tegijad on võtnud kasutusele uue meetodi veenmaks ohvreid, et tegemist on kõnega pangast. Kõne alguses mängitakse ohvrile eestikeelne lindistatud teavitus sisuga: “Tere, teile helistatakse Swedbankist, hetkel on kõik eestikeelsed teenindajad hõivatud, sellepärast teiega võtab ühendust venekeelne töötaja.” Seejärel asub ohvriga rääkima vene keelt kõnelev kurjategija.

See on aga kindel ohu märk. Mitte ükski Eestis tegutsev pank ei eelda, et klient nõustub temaga suhtlema võõrkeeles. “Swedbank ei kasuta sellist lindistatud teavitust. Swedbanki töötajad räägivad kliendiga tema emakeeles,” rõhutas Swedbanki klienditeenuste juht Ede Raagmets. Ta lisas, et valvsust ei tohi kaotada, kuna petturid leiutavad järjest uusi viise, kuidas ohvritelt nende isiklikke andmeid kätte saada.

Pank ei vaja kliendi PIN-koodi

Pangatöötajad ei vaja kliendi PIN-koode tehingute peatamiseks või kaartide blokeerimiseks. Samuti ei helista pangatöötajad klientidele, et panna peale “pettustevastast kaitseprogrammi” vms. Tasub ka meeles pidada, et Swedbanki töötajad ei kontakteeru kliendiga mitte kunagi suhtlusrakendustes, nagu näiteks WhatsApp või Viber.

Kui pank päriselt kontakteerub kliendiga, siis isikutuvastamisega saavad hakkama automaatsed programmid, kus klient ise sisestab oma PIN-koodid, ilma et neid peaks välja ütlema. Kirja teel küsitud isikutuvastamised on samuti ohtlikud — sel juhul on soovitatav helistada oma panka ja küsida kas tegu on õige kirjaga. Oma PIN-koode ei tohi mitte kellelegi jagada. Kahtluse korral katkestage kõne ja helistage pangale selle ametlikul kontaktnumbril tagasi.

Petturid on osavad manipuleerijad

“Petturid tegutsevad väga professionaalselt, kasutavad ootemuusikat, suunamist jne, muutes sellega pettuse äratundmise raskeks. Pidevalt leiutavad kurjategijad uusi viise, kuidas ennast kliendile usaldusväärseks muuta. Nad on võtnud kasutusele SMS-i saatmise, mis justkui “kinnitab”, et nad on pangatöötajad. Nüüd on nad kasutusele võtnud eestikeelse lindistatud teate, mille eesmärk on juhtida ära kahtlust sellelt, et pangatöötaja ei räägi kliendiga tema emakeeles,” lisas Raagmets.

Petukõnesid tehakse praegu väga palju ja laialdaselt ning nende hoog ei tundu raugevat. Takistuste ilmnemisel on petturid leiutanud muudkui uusi viise, kuidas ohvreid konksu otsa saada.

Olge valvsad võõrkeeles rääkivate inimestega, küsige oma panga ametlikelt kontaktidelt nõu ja petuskeemi kahtlusel võtke ühendust politseiga!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.