Pikalt vindunud Eesti riigifirma börsidebüüt venib edasi. Keegi ei ütle välja, millal investeerida saab

Enefit Green, mis toodab taastuvenergiat, on börsidebüüti oodanud juba pikalt. Foto on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Juba üle kahe aasta on käinud jutt Eesti Energia taastuvenergiaga tegeleva tütarfirma Enefit Green börsile viimisest, et igaüks sinna investeerida saaks.

Riigifirma roheäri börsile viimisest on räägitud pikalt, ent konkreetsema hoo sai plaan sisse 2018. aastal, kui osteti seni erakapitalile kuulunud Nelja Energia. Siis oli jutt börsidebüüdist 2019. aastal.

Nelja Energia lõplik omandamine ja Enefit Greeniga ühendamine jäi aga venima ning seetõttu lükati ka IPO edasi. Sel kevadel lahvatas aga koroonakriis, mis lükkas plaane veelgi edasi.

Maikuus ütles Eesti Energia juht Hando Sutter, et börsil on toimumas ajaloolised rallid, mis teevad debüüdi sisuliselt võimatuks. Samuti nentis ta, et koroonapiirangute tõttu ei saa võimalikele investoritele käia pakkumist tutvustamas.

“Praegusel ajal ei ole IPO läbiviimine füüsiliselt võimalik,” vahendas ERR maikuus Sutteri sõnu. Sisuliselt jäädi ootama majanduse stabiliseerumist.

Järgmisel aastal või mitte?

Kuna Eesti Energia on riigiettevõte, koostab rahandusminister kui riigi esindaja igal aastal firmale omaniku ootused – üldised suunised, mida riik energiahiiult ootab: kui palju dividendi, mis võiks olla üldised arengusuunad ja nii edasi.

Sel nädalal kinnitatud omaniku ootustes tulevikuks seisab punkt, et investeeringuid rahastatakse muuhulgas erasektorist täiendava omakapitali kaasamise abil. Rahandusminister Martin Helme mainib ära ka Enefit Greeni aktsiate avaliku pakkumise ja börsile viimise kuni 49% ulatuses.

Kas see tähendab, et börsidebüüt on ikka teema ning võiks lähiajal aset leida? Rahandusminister Martin Helme ütles, et põhimõtteline suund on see küll, aga tähtaega pole.

“Enefit Greeni erakapitali kaasamine on põhimõtteline suund, mis realiseeritakse majanduslikult võimalikult otstarbekalt. Soov on IPO läbi viia esimesel sobival ajahetkel,” rääkis Helme Geeniusele.

Seda sobivust mõjutavad erinevad näitajad, näiteks aktsiaturu ja finantsturu seis ning üldine majanduskeskkond. “Selleks tegeletakse jätkuvalt ettevalmistustega, et olla valmis IPO läbi viimiseks,” ütles ta.

Eesti Energia jääb veelgi kidakeelsemaks. Sõnum on sama kui maikuus. “Eesti Energia omanik on mandaadi Enefit Greeni aktsiate börsileviimiseks andnud ning kui aeg on selleks küps, teavitame sellest kõiki korraga,” ütles firma pressiesindaja Priit Luts.

Olukorra teeb veidi kummaliseks see, et koroonakriisi ja tõusva aktsiaturu tingimustes õnnestus Balti turgudel rekordilise börsidebüüdi teha Leedu riiklik firma Ignitis – mis on justkui Leedu variant Eesti Energiast.

Oktoobri esimestel päevadel läbi saanud Ignitise IPO oli Baltikumi kõigi aegade suurim; kokku saadi turult umbes 450 miljonit eurot. Nõudlus oli korralik ning praeguseks on Ignitis ülekaalukalt kogu Balti börsi suurima turuväärtusega ettevõte.

Eesti Energia juht Hando Sutter ütles selle kohta Äripäevale, et Ignitis küll tegi enda IPO ära, aga ta arvab, et Eesti Energia suudab paremini.

“Kuna Ignitis ikkagi suhteliselt uduselt kirjeldas seda, milleks ta seda raha plaanib kasutada, siis ma arvan, et need uued investorid ka hindasid või hinnastasid seda ettevõtet suhteliselt madalalt. Me usume, et kui me anname Enefit Greeni prospektis selge just taastuvenergiale suunatud kasvuloo, suudame me paremini,” selgitas ta. Kogu intervjuud saab lugeda Äripäevast.

Mis on Enefit Green?

Enefit Green toodab tuulest, veest, biomassist, päikesest ja veidi ka segaolmejäätmetest elektrit ja soojust. Lisaks kuulub firmale pelletitehas Lätis. Ettevõte on taastuvenergia turul Eesti suurim tegija, ka kogu Baltikumi kontekstis on firma raskekaallane.

Praegu on tegu Eesti Energia tütarettevõttega. Tulevikus on plaan 49 protsenti firmast börsile viia, nii et jäme ots jääb küll riigile, ent tavainimesed ja näiteks pensionifondid saaksid samuti kasvust osa.

Üks ettevõtte viimaste aastate suurim projekt on plaan ehitada Pärnumaale Tootsi Suursohu endise turbaraba alale suur ligi 140-megavatise võimsusega tuulepark. Eesti Energia maksis kinnistu eest üle 50 miljoni euro.

Tänavu juulis andis Eesti Energia omakorda Tootsi kinnistu üle Enefit Greenile – seda võib näha sammuna IPO poole, sest väärtuslik maa suurendab ettevõtte väärtust.

Maikuus lubas Hando Sutter, et börsidebüüdi edasilükkamine Tootsi tuulepargi ehituse algust ei mõjuta ning ehitus võib alata enne firma börsile viimist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.