Pilk peale: nüüd saad vaadata, kui palju sa aasta alguses kolleegidega võrreldes teenisid

Statistikaameti palgarakenduses on nüüd ka selle aasta alguse andmed.Foto: Shutterstock

Statistikaamet on uuendanud enda palgavõrdluse rakendust selle aasta esimese kvartali andmetega, nii et andmed on üsna värsked.

Koroonakriis on palku muidugi päris palju mõjutanud, nii et päris praegust seisu need andmed anda ei pruugi – samas on esimese kvartali sees ka märtsikuu, mil eriolukord algas.

Põhivaates näitab palgarakendus mediaanpalka – ehk summat, millest teenib pool inimestest rohkem ja pool vähem. See annab reaalse tasu kohta rohkem infot kui keskmine palk, kus kogu summa jagatakse kõigi peale laiali, nii et üksikud väga kõrget tasu saavad inimesed võivad arvu väga kõrgeks ajada.

Samas saab rakendusest vaadata ka palgajaotust Eesti eri osades – ning seal joonistuvad välja kõik piirkonna palgad, nii et on näha, kus on tipud ning madalkohad. See aitab päris hästi aru saada, kuhu su palk asetub ja palju sa kolleegidega võrreldes teenisid.

Täpsete ametikohtade järgi andmeid ei näidata, vaid need on jagatud küllaltki loogilistesse ametirühmadese. Näiteks ajakirjanike kategooriasse loetakse ka toimetajad, keeletoimetajad, ajakirjanduseetika nõunikud, saatejuhid ja teadustajad. Mõni amet on aga ise ka ametirühm – näiteks bussijuhid.

Sügisel saab rakendus koostöös võrdõigusvoliniku kantseleiga veel ühe olulise lisanduse – selle kaudu saab võrrelda, kui palju teenivad samal ametikohal naised ja mehed. Praegu näeb lihtsalt, kui palju töötab ametis mehi ja kui palju naisi.

Kui palju teenib bussijuht või vahetusevanem?

Kui statistikaamet aprilli lõpus rakendusega välja tuli, näitas see 2019. aasta palku ning kajastas 110 ametirühma. Nüüd on lisaks selle aasta esimese kvartali andmetele lisandunud ka mitu uut ametirühma.

Välja jäeti aga ametikohad, mille täitjaid on Eestis alla viie ja mille kohta sai amet tagasisidet, et need tekitavad segadust, ütles statistikaameti andmeteadur Kadri Rootalu.

Näiteks saab nüüd teada, et bussijuhtide mediaanpalk Eestis oli esimeses kvartalis 1194 eurot – 28 eurot rohkem kui eelmisel aastal. Eesti piirkondades varieerub tasu aga palju: näiteks Põhja-Eestis oli mediaan aasta esimestel kuudel 1351 eurot, Kirde-Eesti keskmine bussijuht teenis aga 895 eurot. Mõne bussijuhi palk Põhja-Eestis ulatub peaaegu 2000 euro juurde.

Samuti saab detailselt teada, kui palju teenivad müüjate vahetusevanemad. Vastus on, et mediaanpalk oli esimeses kvartalis kogu Eestis 996 eurot – Põhja-Eestis taaskord veidi rohkem, 1066 eurot, Kirde-Eestis aga vaid 855 eurot. Väike hulk tippe Põhja-Eestis teenib aga üle 2000 euro.

Näiteks masinaehitustehnikute mediaanpalk oli esimeses kvartalis aga 1461 eurot. Põhja-Eestis teenivad valdkonna tipud isegi üle 3000 euro, mediaan on aga 1566 eurot. Kirde-Eestis on mediaan taas väiksem, 1095 eurot – aga kõikides Eesti osades on hulk inimesi, kes teenivad üle 2000 euro.

Kõrgepalgalistest ametirühmadest teenivad näiteks eriarstid Eestis mediaanpalka 2975 eurot. Tarkvaraarendajate mediaanpalk on isegi veidi suurem, 2983 eurot.

Andmeid saab ise uurida siit.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.