Uudis

Pisipakkide Hiinast ja USA-st tellimine läheb uuest aastast kallimaks, riik kaotab maksuvabastuse

Aliexpressist tellitud pakk.Shutterstock

Rahandusministeerium saatis kooskõlastusringile seadusemuudatused, millega kaotatakse väljastpoolt Euroopa Liitu Eestisse tellitud kuni 22-eurose maksumusega kaupade käibemaksuvabastus.

“Praegu on meie ettevõtjad võrreldes Euroopa Liidu väliste ettevõtjatega halvemas olukorras,” põhjendas rahandusminister Martin Helme seadusemuudatust.

Ettevõtjad väljastpoolt EL-i saavad nimelt oma väikese väärtusega kaupa saata EL-i käibemaksuvabalt, kuid Eesti ettevõtja maksab sellelt käibemaksu esimesest eurost. “Uuest aastast kehtib ühtne regulatsioon kõikidele ettevõtjatele,” rääkis ta.

Tolliga odavama kauba pärast mässama ei pea

Saadetiste sujuvamaks EL-i välisest riigist tellijani toimetamiseks kehtestatakse erikord sellise kauba impordilt käibemaksu deklareerimiseks ja tasumiseks.

Selleks, et inimene ei peaks sellise saadetise kohta esitama tollideklaratsiooni ja tasuma tollile käibemaksu, saavad kauba müüjad võimaluse rakendada erikorda, kogudes ostjalt paki eest tasumisel ka käibemaks ning deklareerides selle kuupõhiselt maksuametile.

Selline kord kehtib kuni 150 eurot maksvate saadetiste puhul. Kallimate saadetiste puhul tuleb teha tollideklaratsioon.

Juhul kui ettevõtja ei soovi seda võimalust kasutada, on ostjal võimalik tasuda käibemaks näiteks postioperaatorile või kullerfirmale, kes kauba saaja eest deklareerib ja tasub käibemaksu maksuametile.

Mõju kümnetes miljonites

Hinnanguliselt on muudatuse mõju 2021. aastal 13 miljonit eurot, 2022. aastal 15 miljonit eurot ja 2023. aastal 16 miljonit eurot, mille võrra käibemaksutulu suureneb.

Mõjuhinnangu aluseks on postisaadetiste käibe prognoos, mis on vahemikus 67–79 miljonit eurot aastas.

Muutuvad ka reeglid EL-is ees

Eelnõuga muudetakse ka Euroopa Liidu siseselt saadetavate postipakkide maksustamise korda.

Euroopa Liidu siseselt kaugmüügi maksustamisreeglid ühtlustatakse ja kaotatakse liikmesriikides kehtivad kaugmüügi piirmäärad. Kehtestatakse kaugmüügi üldine piirmäär 10 000 eurot.

Eesmärgiks on, et ettevõtjad oleksid võrdselt koheldud ja käibemaks laekuks tarbimisliikmesriigile – ehk kui kaupa tarbitakse Eestis, laekuks maks ka siia.

Seadusega võetakse üle Euroopa Liidu käibemaksudirektiivi muudatused ja kogu pakett peaks kava kohaselt jõustuma 2021. aasta 1. jaanuaril.

Märksõnad: , , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.