Uudis

Plussis Euribor võib laenumakseid lõputult kergitada, negatiivne ei tee midagi. Miks?

Alampalga number kasvab selle reaalsest ostujõust märksa kiiremini.Foto: Pärnu Postimees/Scanpix

Juba mitu aastat on Euribori määr teinud midagi eriskummalist ja langeb aina sügavamale miinustesse. Praegu on kuue kuu Euribor näiteks -0,287%.

Kuna Euribor on seotud ka paljude eestlaste kodulaenudega, võiks arvata, et pank hakkab negatiivse intressi korral sulle raha peale maksma. Reaalsuses see aga nii pole: tänapäeval on pankade kodulaenutingimustes kirjas, et negatiivne Euribor võrdub nulliga. Seda nimetatakse panganduses sõnaga zero floor standardiks.

Jääb mulje, justkui pank oleks omakasu peal väljas ja kiusab klienti, sest plussis Euribor võib lõputult laenumaksete intresse kergitada, negatiivne loetakse aga nulliks. Tegelikult on olukord veidi keerulisem.

Seletame asja lahti

Nimelt mõjutab Euribor ka hoiuste intresse. Ent seadus ei lubanud pankadel hoiuste intressidele negatiivset määra kohaldada. Selline tegevus poleks pankade jaoks jätkusuutlik: raha voolaks lihtsalt pangast odavate laenude tulemusel välja.

Swedbanki eluasemevaldkonna laenude juhi Anne Pärgma selgitab lähemalt, et zero floor standard kujuneski pankade soovist vältida olukorda, kus hoiuste kaudu raha sisse laenamise hind ühel hetkel enam ei odavneks, kuid raha väljalaenamise hind jätkaks odavnemist.

“Selline tingimus tekkis seadusandlusest, mis ei võimalda hoiustele negatiivseid intresse kohaldada,” ütles ta.

Kui zero floor’i poleks rakendatud, siis peaks pank sulle küll laenude eest peale maksma, ent siis sa peaksid omakorda maksma pangale peale, et oma raha seal hoida.

Nii selgitab SEB kommunikatsioonijuht Julia Piilman, kelle sõnul teeb zero floori kehtestamine elu kõigile osapooltele lihtsamaks.

“Erakliendi laenulepingud on üldiselt zero floor’iga selle tõttu, et arveldusarvel hoitava raha eest pangad samuti tasu ei võta ehk üks ja sama põhimõte on rakendatud nii laenude kui ka arveldusarvel oleva raha suhtes,” sõnas Piilmann.

Märksõnad: , , , ,

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses