Poliitikutelt saab 45 000 eurot katuseraha hiljuti asutatud ühing, mille taga on EKRE noored

Riigikogu istungitesaal.Foto: Scanpix / Tairo Lutter, Postimees

Praegu käib riigikogus järgmise aasta eelarve menetlemine. Nagu on Eestis poliitiliseks traditsiooniks kujunenud, jaotatakse selle raames ka katuserahasid – summasid, mida fraktsioonid saavad oma äranägemise järgi jaotada.

Võrreldes kogu riigieelarve mahuga, mida saab mõõta miljardites, on katuserahad tibatillukesed – kokku jaotatakse ära veidi vähem kui 7 miljonit eurot. Organisatsioonidele, millele raha poliitikute otsustega läheb, on aga tegu suurte summadega.

Niinimetatud katuserahade jagamise komme on Eesti poliitikas olnud juba pikka aega. Meedias on selgitatud, et asja mõte oli teha eelarve menetlemine hõlpsamaks, nii et keegi sellele ülemäära vastu ei töötaks. Raha saavad jagada kõik erakonnad, ka opostsioon, nii et poliitikud saavad oma valijatele näidata, et midagi tehakse ära.

Eesti vabaühenduste liit on katuserahade jagamist kritiseerinud, viidates, et see on poliitiline ja läbipaistmatu ning ligipääs sellele on kergem neil, kes poliitikutele külje alla poevad.

Nagu tavapäraseks on saanud, keeldus rahasid jagamast Reformierakond, küll aga esitasid oma ettepanekute nimekirjad koalitsiooni kuuluvad parteid ning sotsid, neist esimesed 6,4 ja viimased 300 000 euro eest.

Abordivastane võitlus ja paruni mälestus

Kõige suurem summa – lausa 141 000 eurot – läheb tänavu ilmselt mittetulundusühingule Elu Marss, mis tegeleb abordi vastu võitlemisega ning pidas augustis ka suure abordivastase meeleavalduse-marsi.

Üks kurioossemaid, ehkki mitte suuremaid rahapaigutusi on aga mälestusseltsile Ungern Khaan antud 45 000 eurot. Ühingu kodulehelt selgub, et ühing tegeleb esimese maailmailmasõja ning Vene kodusõja veterani, Eestis üles kasvanud baltisaksa päritolu aadliku parun Roman Ungern von Sternbergi mälestuse hoidmisega.

“Et selle ainulaadse ja kangelasliku mehe teod ja saavutused ei langeks unustuste hõlma, soovime püstitada parunit kujutava skulptuuri või mälestusmärgi ning tutvustada tema sündmusterohket elulugu ja värvikat karakterit,” seisab lehel.

Mälestusselts on MTÜ kujul seejuures loodud väga hiljuti: äriregistris registreeriti see alles 8. oktoobril ehk pisut vähem kui kaks kuud tagasi. Veebileht pandi püsti novembri alguses.

Ungern Khaani mälestusseltsi juhatusse kuuluvad Fedor Stomakhin ja Eino Rantanen, kes mõlemad kuuluvad EKRE noorteühenduse Sinine Äratus ridadesse.

“Leiame tasakaalu budistliku ja baltisaksaliku vaibi vahel,” lubas Stomakhin Twitteris.

Loomemajad ja kogudused

Enamik katuseraha soove koalitsiooni poolt läheb kultuurile, kirikutele, tuntud ja vähemtuntud ühingute tegevustoetuseks ning sadadele kohalikele projektidele. Kokku on toetuse saajaid enam kui 600.

Näiteks saab Moskva õigeusu kiriku Jõhvi kogudus 75 000 eurot, et ehitada pühapäevakool ning soetada sinna mööblit ja seadmeid. Luterliku kiriku Pärnu Eliisabeti kogudus saab aga 65 000 eurot, et ära remontida kiriku katus.

Eesti Kirikute Nõukogule on aga plaanitud 50 000 eurot, selgituseks “kristliku meedia toetus”. Mida see täpselt tähendab, pole selge.

Samas plaanitakse jagada näiteks 120 000 eurot, et käivitada Türil loomemaja. Paduvere Talumuuseumi Selts saab aga 70 000 eurot Pedja meierei renoveerimiseks, Haabersti Linnaosa Valitsus 60 000 eurot laste mänguväljaku ehitamiseks ja nii edasi.

Paljud organisatsioonid saavad ka tegevustoetust 60 000 euro jagu päästeliit ja Viikingite Küla, 50 000 euro jagu näiteks jahimeeste selts ja üürnike liit.

Sotsid toetavad “enda” katuserahadest aga spordi ja kultuuri toetamiseks. Suurima summa, 21 000 eurot, saab Eesti Linnaratturite Liit, 18 000 eurot aga Jeti jäähall, et viia koolid kurlingujääle liikuma. Eesti Curlingu Liidu pikaajaline juht on sotside poliitik Rainer Vakra.

Veel saavad sotside soovil raha näiteks Lasteekraani muusikastuudio, loomakaitse selts ja Tallinna võrkpalliklubi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.