Politsei annab aru: mida vargad sinu kodust tegelikult kaasa võtta tahavad?

Foto: Scanpix

Kummalise mõtteharjutusena vaatasin omas kodus ringi ja püüdsin välja mõelda, mida oleks ühel vargal sealt kaasa võtta. Pesumasinat keegi naljalt ära ei vii, esiti on see päris raske ja palju sa selle eest raha ikka saad?

Mööbel ja lambid on Ikeast ja need maksavad juba uuena vähem kui minema vedamiseks kütuseraha kuluks. Telefon ja arvuti on mul aga nii ehk naa päeval kaasas. Kas üldse on mõtet ust lukku panna?

Põhja Prefektuuri raskete kuritegude talituse juht Hannes Kelt märkis, et uks tasub igal juhul lukku panna, olgu mis on. Juba sel aastal on Eestis registreeritud 263 eluruumidest vargust.

Isegi espressomasin on liiga raske

Samas möönis ta, et ega suurt kodutehnikat tänapäeval keegi naljalt kaasa ei võta tõesti.

“Isegi espressomasin on liiga raske, et seda lihtsalt minema viia,” arvas ta. Vargused eluruumidest on jätkuvalt aga terav küsimus ning ennekõike köidab vargaid just lahtine uks.

“On vargaid, kelle sissetuleks sõltub sellest, et inimesed lähevad hommikul tööle ja unustavad ukse lukustada,” rääkis Kelt ja lisas, et taolised vargad jalutavad mõnikord öösel, mõnikord päeval mööda suuri kortermaju ja logistavad ukselinke ning ka see, kui pererahvas peaks parajasti samal ajal kodus olema, neid tegelikult ei sega.

Kangiga naljalt ukse kallale ei minda 

Vanakooli muukimist või lausa kangidega lahti murdmist on ka, aga seda on Keldi sõnul vähem, sest iga mööduv inimene saab aru, et midagi on korrast ära ja võib-olla juba 10 sekundi pärast kutsutakse politsei, sest jäljed on selgelt olemas.

“Vaikselt uksi katsuda on palju lihtsam ja ohutum,” toonitas ta.

Ahvatlevad võivad olla ka lahtised aknad ja rõduuksed. Plastaknad, isegi kui need on jäetud tuulutusasendisse, on varastele tööpõld ning kutselised vargad käivad regulaarselt oma piirkonna uudistava pilguga üle.

Korteritest on taolised vargused tõenäolisemad, kuid seda juhtub ka eramajades, kus teinekord unustatakse terrassiuks lahti.

Vargad võivad olla aga uskumatult jultunud. “Öösel oli eramajas rõduuks lahti ning varas tuli sealtkaudu majja,” meenutas Kelt eriti ülbet käitumist.

“Varas käis kogu maja läbi ja leidis teiselt korruselt üksiku magava naisterahva, kelle öökapil märkas ta iPhone’i ning sellele lisaks ka laadijat, mis oli aga otsapidi voodi all kinni. Nii kergitas varas voodi koos magava naisega üles ja võttis laadija sealt alt ära,” rääkis Kelt.

“Meil oli juhtum, kus inimene läks prügikotti ära viima ja sel ajal käis varas tema korteris sees. On olnud ka juhtumeid, kus ema on lastega kodus ja teeb köögis süüa. Samal ajal käib varas koridoris ja võtab arvuti kaasa,” tõi Kelt näiteid.

Arvutikotti ei maksa ukse juurde jätta

Just pisikesed, kuid suhteliselt kallid esemed on varastele hea saak ning kodudest võetakse telefone, sülearvuteid, fotoaparaate. Neid on lihtne kaasa võtta, lihtne realiseerida ning ka linnapeal jalutades ei tõmba need liigset tähelepanu.

“Kui öösel kell 3 telekaga mööda tänavat kõndida, siis politsei ikka peab kinni,” ütles Kelt.

Enamasti võetakse kaasa asju, mis on vahetult esikus. Pahatihti võib esikust leida ka autovõtmed. Eriti hea saak on varaste jaoks autod, mida saab käivitada võtmeta.

“Neil on tehnika, millega seda signaali pikendada saab ning auto saab käivitada ka võtmeid puutumata. See tundub võib-olla veidi fooliummütsi kandmise jutuna, et pane tinamüts pähe, siis tulnukad ei saa su ajulaineid mõjutada, aga tegelikult on siin fooliumist tõesti abi. Kui panna taolise auto võtmed fooliumiga vooderdatud karpi, siis see aitab autovaraste vastu. Eriti hea, kui seda karpi ei hoita kohe ukse juures.”

Loomulikult esineb ka juhtumeid, kus korter on täiesti tühjaks tõstetud, kuid need kipuvad olema pigem tuttavate vahelised asjad. Näiteks üürikorter on kellelegi kasutusse antud ning kui arveid ei maksta ega maksta, läheb omanik ühel hetkel korterit tagasi võtma ning siis selgub, et minema on viidud nii raamaturiiulid kui kohvimasin.

“Need on täiesti teistlaadi juhtumid, kus inimene arvab, teine on talle võlgu,” rääkis Kelt.

Milline on üks kutseline varas?

Mõni elukutseline varas on 5-6 korda vangis käinud just sarnase teo eest, kuigi tegemist ei ole just tulusa elukutsega.

“Vargused eluruumidest on languses olnud aastaid. On elukutselisi vargaid, kellel muid oskusi ei ole ja kes kunagi ei kavatse teetööliseks või ehitajaks minna ja ega neil selleks haridust ka ei ole. See on ainuke asi, mida nad oskavad. Selliseid vargaid jääb vähemaks. Osad neist on lihtsalt ära surnud, oma mõju on ka rangematel karistustel,” tõdes Kelt.

Korterivargad on seda ka ise rääkinud, et nad ei taha nii väikeste tegude eest aastaid vangis istuda. “Varastad mobiiltelefoni, mis maksab 200 eurot, saad pandimajast selle eest 75 eurot ja kui pead pärast taolise saagi tõttu kaks aastat vangis istuma, on ikka nadi küll,” selgitas Kelt

Üldiselt on korterivaraste näol tegemist inimestega, kes on mingil hetkel elus lihtsalt valesid otsuseid teinud.

“Pole kooli lõpetatud või pärast esimest vanglakaristust ei ole ennast käsile võetud. Neil kujuneb välja mõtteviis, et see on ainuke asi, mis mind toidab ja elus hoiab,” rääkis Kelt ja lisas samas, et uusi tegijaid selles ametis on vähe, sest tulu on väike, riskid aga suured ja sarivargad jäävad lõpuks alati vahele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.