Uudis

Politsei hakkas ootamatult tegevuse lõpetanud ühisrahastusplatvormi uurima

Kuetzalis pakutud projektid 2018. aasta novembris.Foto: kuvatõmmis / Internet Archive

Eelmisel nädalal pani ootamatult uksed kinni Eestis registreeritud ühisrahastusplatvorm Kuetzal, mida investorid kahtlustasid sahkerdamises. Nüüd on asi jõudnud ka politsei töölauale.

Põhja prefektuuri kelmuste ja majanduskuritegude talituse juht Juhan Ojasoo kinnitas Geeniusele, et politsei alustas möödunud nädalal kriminaalmenelust seoses Kuetzal OÜ tegevusega. Kriminaalmenetlus on alustatud kelmuse paragrahvi alusel.

“Meieni on laekunud kümneid teateid ja kaebusi võimalikelt kannatanutelt, kellest vähemalt kuus on Eesti kodanikud. Suhtleme hetkel nendega aktiivselt, et saada rohkem andmeid. Paljud neist asuvad välismaal ning sellega seoses oleme palunud õigusabi mitmete riikide politseilt, et avaldajatelt tunnistusi võtta,” rääkis Ojasoo.

Teise platvormiga käib eeltöö

Kuetzal pole ainus ühisrahastusplatvorm, millel praegu probleeme on. Äsja kadus internetist ootamatult ka teise Eesti platvormi Envestio koduleht ning ka selle investorid on mures.

Ojasoo Põhja prefektuurist kinnitas, et politsei on viimastel päevadel saanud ka mitu teadet seoses Envestio. “Täpsustame hetkel asjaolusid ning praeguse seisuga menetlust alustatud ei ole, kuid kuriteotunnuste ilmnemisel alustame kriminaalmenetluse,” rääkis ta.

Envestio SI OÜ tegevusega seoses on politseile avalduse edastanud ka ühisrahastusplatvorme esindav üleeuroopaline liit European Crowdfunding Network ehk ECN.

Küll aga kinnitas Ojasoo, et praegusel hetkel ei ole pole politseil alust arvata, et Envestio SI OÜ ja Kuetzal OÜ on omavahel seotud.

Pettusest tasub politseile teada anda

Ojasoo lisas, et iga ebaõnnestunud investeering ei ole kindlasti kelmus, kuid juhul, kui inimene arvab, et teda on petetud, tasub sellest politseile teada anda. “Kontrollime laekunud infot ja otsustame edasise tegevuse,” rääkis ta.

Enne investeerimist tasub Põhja prefektuuri kelmuste ja majanduskuritegude talituse juhi sõnul alati tutvuda ettevõtte tausta ja teiste investorite kogemusega ning kontrollida võimalikke hoiatusi finantsinspektsiooni kodulehelt.

Ringkonnaprokurör Margus Lellep selgitas Geeniusele, et igasuguse investeerimisega kaasneb risk, et investeeritud raha kaotatakse.

“Nii Kuetzali kui Envestio puhul on keskseks küsimuseks see, et kas investorid on kaotanud oma raha seetõttu, et nende raha on investeeritud kahjumlikult – ehk on realiseerunud investeerimisega seotud riskid – või on platvormid meelega eksitanud investoreid,” rääkis ta.

Kui peaks ilmnema näiteks, et mõni platvorm pole teadlikult täitnud investoritega sõlmitud lepinguid, võib prokuröri sõnul olla tegemist kuriteoga.

“Igal juhul on vajalik rõhutada, et enne mistahes investeeringu tegemist on äärmiselt oluline viia end kurssi teenusepakkuja taustaga ning olla valmis ka selleks, et loodetud tulu asemel investeeritud raha hoopis kaotatakse,” rõhutas ka Lellep.

Kuidas politseisse pöörduda?

Eesti elanikud saavad avalduse esitada politsei kodulehel. Avalduse saab esitada ka kirjutades ppa@politsei.ee, kirjeldades asjaolusid võimalikult täpselt, muuhulgas märkides ka oma kontaktandmed, kahjusumma, tehingute kuupäevad ja muu seesuguse.

Hoiatusi näeb finantsinspektsiooni kodulehelt.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses