Uudis

Porto Francoga seoses käib kriminaalmenetlus. Kapo puistab riiklikku Kredexit

Porto Franco ehitus mullu märtsikuus.Foto: Scanpix/Tairo Lutter/POSTIMEES

Teisipäeva pärastlõunal toimub ettevõtetele laenu ja käendusi pakkuvas sihtasutuses KredEx läbiotsimine, millega tegeleb kaitsepolitsei.

Läbiotsimine toimub Porto Franco kinnisvaraarendusega seotud kriminaalmenetluses, ütles riigiprokuratuuri pressiesindaja Kairi Küngas BNS-ile.

Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles ERR-ile, et riigiprokuratuuri ja kapo menetlustoimingutega Porto Franco asjus on seotud ka Keskerakond ning teisipäeval käis kaitsepolitseis ka erakonna peasekretär Mihhail Korb.

Ratas lisas, et erakond kas on saanud või saamas kahtlustust kriminaalkuriteos.

Teadaolevalt on Kredexi ja Porto Franco ainus seos 40 miljoni euro suurune väga soodus laen, mida valitsuse otsuse alusel alles ehitusjärgus kaubanduskeskusele koroonatoetuse raames anti. Keskerakond on saanud Porto Franco omanikult Hillar Tederilt aga suuri annetusi.

Riigiabi pälvis väga teravat kriitikat. Hulk väga tuntud kinnisvarafirmasid on veendunud, et Porto Francole pea 40 miljoni euro soodsa laenu andmine on õigusvastane riigiabi.

Ettevõtted nendivad, et Porto Francol puudub tänasel päeval igasugune majandustegevusest tulenev rahavoog, kuivõrd tegemist on alles varases ehitusjärgus oleva kinnisvaraarendusega.

“Veelgi enam, Porto Franco ehitustegevus viibis juba enne COVID-19 kriisi, mistõttu ei saa antud juhul rääkida COVID-19 puhangust tingitud ajutistest raskustest,” on kinnisvarasektor kriitiline. Porto Franco vajadustel puudub nende sõnul igasugune seos kriisimeetmete eesmärkide ja riigiabi ajutise raamistiku põhimõtetega.

Suurlaenu võttis kritiseerida isegi Eesti Panga president Madis Müller. Tema sõnul ei tohiks riik anda firmadele, kes ka pangast raha saaks, erarahastajatest soodsamat laenu, kuna muidu toetataks strateegiliste majandusharude asemel eelkõige ettevõtete omanikke.

Porto Franco omanik, ettevõtja Hillar Teder annetas mullu juulis Keskerakonnale 30 000 eurot ja mullu septembris 30 000 eurot ning mullu neljandas kvartalis veel 60 000 eurot.

Sel nädalal tuli aga avalikuks, et Teder annetas eelmise aasta lõpus 60 000 eurot Isamaale, 30 000 eurot andis ärimees ka Reformierakonnale.

Majandusminister Taavi Aas on varasemalt öelnud, et Porto Franco juhi Rauno Tederi isa Hillar Tederi suurannetused erakondadele ei ole valitsuse otsusega seotud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.