Uudis

Postifirmad: palun tulge oma pakkidele järele nii ruttu kui võimalik

Maksu- ja tolliameti deklareerimiskeskkonas esineb täna tõrkeid.Foto: Shutterstock

Kaubanduskeskuste sulgemine ja e-kaubanduse pidev kasv on viinud pakiveomahud Eestis uute rekorditeni. Pakivedajad paluvad saadetistele esimesel võimalusel järele minna.

Pärast uute piirangute jõustumist on pakiveomaht järk-järgult tõusnud ning praegu tellitakse pakke rohkem kui jõulude ajal, mis on tavaliselt pakiäris tipphooaeg. 

„Praegu töötame täisvõimsusel ja tarneraskusi ei ole tekkinud, kuna oleme valmistunud aegsasti uuteks piiranguteks ning pakiveomahu kasvuks,“ sõnas Smartpost Itella pakiveo äriüksuse juht Rauno Parras. „Sujuva pakitarne tagamiseks palume kõikidel klientidel oma pakkidele esimesel võimalusel järele minna, et kõik tellitud pakid jõuaksid klientideni õigeaegselt.“ 

Pakiautomaate täidetakse mitu korda päevas ja mida kiiremini kliendid oma pakkidele järele lähevad, seda kiiremini saab tühjaksjäänud kappi asetada järgmise kliendi paki.

„Palume mõista, et nii e-poodidel kui ka kullerfirmadel on hetkel väga suur koormus, mistõttu palume võimalusel oste mitte viimasele minutile jätta,“ selgitas Parras.

Kiirema pakiveo tagamiseks soovitab ettevõte määrata Smartposti iseteeninduses my.smartpost.ee eelistatud pakiautomaadid paki vastuvõtmisel ehk kui lähim pakiautomaat on parasjagu täis, siis suunatakse pakk järgmisesse soovitud pakiautomaati. 

Samuti peab hoolikalt järgima paki pakendamise ja saatmise juhiseid ehk pakk oleks varustatud saaja ja saatja nimede ning mõlema mobiiltelefonide numbritega. 

Olgu aeg kui tahes pinev, eestimaalased pistavad kevadel näpud mulda

DPD müügi- ja turundusjuht Janek Kivimurd ütles, et märtsi esimese kolme nädalaga on pakkide arvu kasv erinevate teenusepakkujate pakiautomaatidesse ca 90% kasvus võrreldes möödunud aastaga. Kõige suurema kasvu on käesoleva aasta kahe kuu põhjal teinud just DPD.

„Praktiliselt kohe pärast valitsuse otsust sulgeda paljud poed kasvas pakiveomaht hüppeliselt,“ ütles Kivimurd. „Eelmise aastaga võrreldes on päevi, mil e-poodide ja eraisikute saadetu pakkide arv pakiautomaati on kolm-neli korda kõrgem.“ 

Aprill toob Kivimurru sõnul ilmselt mahtu juurde. „Siis hakkab täistuuridel liikuma kevadine aia-kodukaup. On fenomenaalne, et olgu olukord kui pinev, eestimaalane pistab kevadel näpud mulda ning aed ja kodu peavad saama korda,“ ütles Kivimurd.

DPD on juurde palganud inimesi ja suurendanud kaubikuparki, kuid tarneajad võivad siiski pikeneda. „Kui muidu toimetame enam kui 95 protsenti pakkidest pakiautomaati hiljemalt järgmisel päeval, siis praegu on see ausalt öeldes mõne protsendipunkti võrra langenud,“ tõdes Kivimurd. „Eriti mõjutab see suuremate, L-suurusega pakke. Täidame ja tühjendame pakiautomaate  mõnes piirkonnas isegi seitse-kaheksa korda päevas.“

Kivimurru sõnul lähevad saajad pakile järele sama kiiresti kui jõulude ajal, keskmiselt viie tunni jooksul. „Tallinlased on märtsis varasemate kuudega võrreldes veidi nobedamad, tartlased aga lausa tunni võrra kiiremad,“ märkis Kivimurd.

Saatjana on tähtis veenduda, et saaja andmed oleksid täpsed. Lisaks saaja telefoninumbrile võiks kirja panna ka e-posti aadress, nii on saaja teavitamine pakist topeltkindel, soovitas Kivimurd.

Eraisikuna pakki saates võiks iseteeninduses vormistada elektroonilise pakisildi, nii on paki edastamine veel kiirem.

Varuda tules veidi kannatust, sest kaupmehel ja kullerfirmal võib kuluda tavapärasega võrreldes paki toimetamisele päev või paar lisaks.

Omniva valmistub uuteks rekorditeks

Hüppelist kasvu pakiveos näeb ka Omniva. „Eelmise aasta kevadise koroonalaine ajal kasvasid pakiautomaadi- ja kullerteenuse pakimahud mitmekordseks,“ ütles Omniva juhatuse liige Kristi Unt. 

Praegu on Omniva pakimahud võrreldes aastatagusega kasvanud veel omakorda rohkem kui 62 protsenti ning tõenäoliselt ületatakse lähinädalatel taas kõigi aegade rekordid. Senised rekordid püsivad veel möödunud jõulude ajast. „Päevased pakimahud meie sorteerimiskeskuses ületavad juba konstantselt 50 000 piiri,“ ütles Unt.

Ka Omniva on juurde hankinud autosid ja veopartnereid, paigaldanud uusi automaate, hoolitsenud ajutiste lisatöötajate palkamise eest ning parandanud logistikat.

„Tarneviivitusi veel ei ole ning pakivoog liigub sujuvalt. Ühtlasi oleme juba valmis avama uusi ajutisi pakiväljastuspunkte juhul, kui mõnes piirkonnas hakkavad automaadid suuremas mahus niiöelda üle ääre ajama,“ ütles Unt

Omnivagi palub klientidel automaatidesse jõudnud pakkidele võimalikult kiiresti järele minna ja seda ka tehakse. Kui ligi veerandile pakiautomaadi pakkidele lähevad kliendid järele juba nelja tunni jooksul, siis keskmiselt ootab üks pakk klienti automaadis 16-17 tundi.

Ühtlasi on võimalik ka kliendil ise Omniva kodulehel jälgida, millised automaadid on ülekoormatud ja vajadusel eelistada väiksema koormusega automaati. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.