Uudis

Riigiprokuratuur selgitab, milles portaali vabaks.ee juhte kahtlustatakse

Lisatud kaitsja Oliver Nääsi kommentaar

Riigiprokuratuuri vapp.Foto: Peeter Langovits / Postimees Grupp / Scanpix

Geenius kirjutas eile, et keskkriminaalpolitsei hakkas pensioniportaali vabaks.ee tegevust uurima ning selle asutajad Marko Vaik ja Ahto Aava peeti kinni.

Politsei teatas, et Vabaks OÜ on avalikkusele esitanud eksitavat infot oma tegevuse ja investeerimisvõimaluste kohta.

Riigiprokuratuur soostus selgitama, mida eksitava info esitamine täpsemalt tähendab.

„Kahtlustuse kohaselt on Vabaks OÜ üldsusele eksitavat teavet esitanud selle kohta, et kõik äriühingusse tehtavad investeeringud on tagatud laenuvõtjate II pensionisambasse kogunenud rahaga,“ selgitas Kairi Küngas riigiprokuratuuri avalike suhete osakonnast. 

„Seaduse järgi ei saa aga pensioninõuet sellisel kujul loovutada,“ ütles Küngas. „Lisaks oleme kahtluse alla seadunud OÜ Vabaks klientide arvu. Kontrollime, kas äriühing on esitanud eksitavat teavet investorite ja laenuvõtjate arvu kohta, et klientide arvu suurendada.“

Küngas rõhutas, et tegemist on esialgse kahtlustusega, mida kontrollitakse kriminaalmenetluses ning see võib menetluse kestel muutuda.

Marko Vaiki kaitsja, advokaadibüroo Lextal vandeadvokaat Oliver Nääs ütles pressiteates, et eile tehti menetlustoiminguid ning täna hommikul kuulati Marko Vaik üle.

“Vaik ei tunnistanud ennast süüdi ning andis uurijale esialgsed ütlused,” märkis Nääs. “Pärast ütluste andmist Marko Vaik vabastati. Põhjalikumad kommentaarid annab Vaik järgmisel nädalal, kui oleme saanud kahtlustusega põhjalikumalt tutvuda.“

Reedel vabanes ka Ahto Aava.

Riigiprokurör Sigrid Nurme sõnul on seadusandja finantsvaldkonnas tegutsemiseks loonud kindlad reeglid ning raamid. “Raamistik võimaldab Eestis finantsteenust osutavate äriühingute tegevust kontrollida, et kaitsta investoreid ning veenduda äritegevuse seaduslikkuses. Kuigi investeerimisega kaasneb alati risk, on finantsinspektsiooni järelevalvele allutatud äriühingusse investeerimisel tagatud, et investoritele edastatav informatsioon pakutava teenuse osas ka tegelikkusele vastab ja seda kontrollitakse,” märkis Nurm.

Aprillis tegevust alustanud vabaks.ee äratas oma tegevusega kahtlust juba mai alguses, mil finantsinspektsioon esitas riigiprokuratuurile kuriteoteate. Teates märgiti, et Vabaks OÜ pakub oma veebilehel krediidivahenduse teenust, kuid äriühingul puudub selleks vajalik tegevusluba ning nad ei ole seda ka taotlenud. Samuti puudub tegevusluba investeerimisteenuse pakkumiseks. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.