Uudis

Proovime järele: Eesti firma lubab, et teeb tüütud PDF-arved kiiresti makstavaks. Kuidas see toimib?

Eesti idufirma lubab, et teeb su tüütutest PDF-arvetest ühe klõpsuga makstavad digiarved. Proovisime järgi.Foto: kuvatõmmis

Eesti äppi ForPeeps saad kokku panna oma eri pankade kontod ning neist kõigist tehinguid teha. Firma enda kinnitusel on see panganduse tulevik.

Nüüd on äppi lisandunud uus funktsioon: saada neile oma tüütu PDFi kujul tulnud arve ning see konverteeritakse väidetavalt vaid sekunditega e-arveks, mille saab ühe klõpsuga ära maksta. Proovisime järele, kas see tõesti toimib.

Katsetasime kahe arvega. Üks neist oli tavaline elektriarve, teine aga trikikas — nimelt oli sel arvel ettemakse, nii et tasumisele kuulub negatiivne summa.

Süsteem toimib nii, et saadad sama e-maili alt, kuhu su ForPeepsi konto registreeritud on, arve edasi ForPeepsi aadressile, misjärel ilmub see su äppi.

Esimene arve: aeglane, aga toimib — kuni suure jamani

Sekunditest kindlasti rääkida ei saa — esimese arve puhul läks aega neli minutit; hakkasin juba kahtlustama, et äkki ei jõudnud see kohale, nii et saatsin uuesti. Sellest veidi hiljem. Teise arvega läks viis minutit.

Esmamulje oli siiski hea. Söötsin ette enda 220 Energia elektriarve, mis nägi PDF-kujul välja umbes selline:

Ja tõesti, ehkki aega läks, sai ForPeeps arvest õigesti aru. Sain telefoni märguande, vajutasin arve tasumise nupule, raha liikus üle ning tuli välja, et kõik on õige — äpp oli ilusti üles leidnud ka arve numbri ja viitenumbri:

Olin juba igati rahul — kuni vaatasin sealtsamast rakendusest enda maksete ajalugu. Ma ei tea miks, kas seetõttu, et saatsin endale arve kaks korda — ent kindlasti kinnitasin selle vaid ühe korra! —, oli raha mu arvelt topelt maha läinud:

Huvitav on ka see, et saaja nimi on erinevalt kirjas. Miks ForPeeps seesugust isetegevust teeb, ma öelda ei oska, ent rõõmsaks see meelt ei tee.

Teine arve: kõik täiesti metsas

Tegin ka teise katse: söötsin ForPeepsile ette enda korteriühistu arve. Nagu juba öeldud, on siin väike trikk — nimelt tasun ma arveid tavaliselt nii, et jääb ka väike ettemaks. Mustadeks päevadeks või nii.

Aga maksta tahaks ikkagi selle summa, mis on arvel — on ettemaks või mitte. Arve näeb välja selline:

Kahjuks läks siin aga kõik metsa. ForPeeps ei taibanud ei seda, et tegu on ettemaksuga, ega seda, mis on tegelikult arve kogusumma. Maksekorralduse koostas äpp selliselt:

Seega suunas rakendus mind maksma seda summat, mis mul oli ettemaksuks jäänud — tajumata miinusmärki ega seda, kus tegelikult arve summa kirjas oli.

Kas võtan või jätan?

PDFidest e-arvete tegemine on tasuline teenus ning selle ning teiste premium-jublakate eest tuleb välja käia 2,99 eurot kuus.

Teoreetiliselt oleks see mugav teenus, kui asi käiks reaalselt sekunditega. Kahjuks vähemalt minul võttis maksekorralduse tekkimine aega minuteid.

Vähemalt regulaarsete koduarvete puhul on kiirem võtta lahti määratud makse ning summa ära muuta. Iseasi muidugi, kui sulle tuleb palju arveid kohtadest, kus kõik vajalikud andmed salvestatud pole — näiteks ettevõtluses.

Enda lühikese testi põhjal ma aga kahjuks teenust väga soovitada ei saa. Ühe korra võttis äpp mult raha topelt, teisel korral aga ei tabanud üldse ära, millest jutt käib.

ForPeeps ise reklaamib oma teenust nii:

Minu emotsioon pärast testimist oli kahjuks küll rohkem selline:

Sellest, mis on ForPeeps ja kuidas nad maailma vallutada plaanivad, saab lähemalt lugeda siit.

Mida firma ise ütleb?

Pärast loo avaldamist võttis ForPeeps meiega ühendust, lubas, et nad teevad miinusarvetega seonduva korda, ning selgitas, kuidas arvete süsteem töötab.

Kui seni on arvete konverteerimist PDFidest e-arveteks pakutud vaid ettevõtetele, siis nüüd saab läbi ForPeepsi iga eratarbija ükskõik kelle väljastatud PDF-arve digitaliseerida kohe makstavaks e-arveks.

Teenus käivitati täna beeta-versioonina ehk süsteemi arendatakse lähtuvalt testperioodi tulemustele ja tagasisidele.

Arvete õigsuse ning maksmisvajaduse kontroll jääb firma kinnitusel siiski iga kasutaja vastutada ehk ForPeeps konverteerib kasutaja sisestatud arve digiarveks, kuid ei vastuta arve sisu, tasumise ega tähtaja osas.

Sarnaselt täna maailmatasemel kasutatavale isikutuvastussüsteemile Veriff kasutab ka ForPeeps teenuse arendamisel machine learning põhimõtet ning närvivõrke (neural-networks), selgitas firma.

Praegu käib veel arvete süsteemne monitooring, sisestamine ja konverteerimine kontrollitud protsessina, eesmärgiga süsteem täielikult automatiseerida, mistõttu võib võtta PDFist e-arve konverteerimine aega kuni 8 tundi, öösiti arvete konvertimist ei toimu.

Tulevikus, mil süsteem on täielikult automatiseeritud, toimub digitaliseerimine kindlasti juba minutitega või isegi sekunditega.

E-arve saab kasutaja tasuda, kui on veendunud arve õigsuses ning kinnitab sarnaselt igale teisele pangatehingule oma makse.
Kontroll arvete tasumise, sealhulgas võimalike topeltarvete, ning teiste tehingute osas on kasutaja, mitte platvormi käes.

Kuna miinus-arved ehk ettemakstud summad ei kuulu reaalsuses ju arvena tasumisele, siis edaspidi miinus-summaga arveid e-arveks ei konverteerita, lubab firma.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.