Püüab rekordit: turske kasvuga Eesti elektrirattatootja kaasab ühisrahastusega miljoneid

Ampleri ratas.Foto: Amplerbikes.com

Viimastel aastatel peadpööritavalt kiiresti kasvanud Eesti elektrijalgrataste tootja Ampler Bikes püüab Eesti ühisrahastuse rekordit ning kaasab 2,5 miljonit eurot, et laiendada tootmist. Juba enne kampaania käivitamist on mitu tuntud investorit kampa saadud.

“Sellest tuleb midagi päris erakordset ka Euroopa mastaabis,” ütles Funderbeamis käivitunud kampaania avanemise eel endisest pokkerimängijast investor Madis Müür, kes on värske rahakaasamise juhtinvestor – see tähendab, et kui kampaania on edukas, saab ta lisatöö ja promo eest firmas veidi suurema osaluse.

Raha kaasab Ampler kuni 2,5 miljonit eurot, mis teeks ettevõtte väärtuseks 22,5 miljonit eurot, mis jääb neli korda alla käesoleva ning kaks korda alla järgmise aasta prognoositava käibe.

Kaasatud summa eest (mille kõrvale võetakse ka pangalaenu) kolib elektrirataste tootja välja praegusest Tallinna kesklinna lähedal Paldiski maanteel asuvast tehasesse ning paneb äri püsti Jürile, kus firmal on rohkem ruumi tootmist kasvatada.

Samuti tellib firma kevadise tipphooaja jaoks laovarusid – nende tarneaeg on tihti neli kuni kuus kuud, nõudlus on suur ning varusid on vaja palju. Veel läheb raha tootearendusse,
turundusse, palkamisse ja 9% eest teevad asutajad ka cash-outi.

“See pole mingi elumuutev summa, suurusjärk jääb sinna meelerahu fondi kanti. Sportautosid või jahte selle eest ei osta, pigem korteri sissemakse ja sisustuse kanti. Nad on pikalt madalate palkadega töötanud, et Amplerit käima tõmmata, ettevõtjatel pangalaenu saamisega on nagu on ja asutajate väike mustade päevade varu on ka investorite huvides,” rääkis Müür, miks asutajad firmast raha välja võtavad.

Juba enne avaliku rahastamiskampaania avalikku käivitumist on punti saadud investorid, kes üheskoos on valmis firmasse panustama 900 000 eurot. Investeerimas on näiteks investeerimisevengelist Jaak Roosaare ja finantsguru Rahakratt, valdkonna inimesi ja ka varasemaid investoreid, näiteks idufirma Comodule tegevjuht Kristjan Maruste, profirattur Tanel Kangert ja Cleveroni finantsjuht Erik Oja.

Kasvab Hansapangast kiiremini

Mille poolest Ampler silma paistab? Müür tõi näite, et Eesti äri ja börsi edulugu Hansapank andis aastatel 1996.-2005. aastatel börsil investoritele 39% aastatootlust. Ampler
on sarnase kiire kasvu läbi teinudühe aasta asemel neljaga, andnud investoritele üle 100%
tootlust aastas ja kasvatanud sisse pandud 1000 eurot kõigest nelja aastaga ligi 23 600 peale.

“Jalaga on lahti löödud Euroopa põhiliste turgude uksed, käibest 99% on eksport, põhiliselt
Saksa ja saksakeelsetele turgudele, on suudetud neil turgudel iga aasta käivet 100-200%
kasvatada ja teekond on alles alguses,” rääkis Müür Geeniusele.

Tema sõnul oli Ampler neli aastat tagasi alles kolm kutti garaažis, keegi palka ei saanud, müüdavat toodet veel ei olnud, paar prototüüpi oli Ööbiku nime all müüdud. “Tegid esimese ühisrahastuskampaania 750 000-eurose ettevõtte väärtuse juurest tootearenduseks ja müügi käima saamiseks. Praeguseks on tegu ühe edukaima ja lubavaima riistvara ettevõttega Eestis,” märkis investor.

Selle aasta esimese seitsme kuuga on firma müünud rattaid 3,8 miljoni euro eest, peavad esinduspoodi Berliinis ning on brändisaadikute võrguga kohal ka Euroopa olulisematel elektriratta turgudel. “Ettevõte on juba teist aastat järjest kasumis ja valmis hüppeks tõsiste tegijate liigasse,” hindas Müür.

Ampleri elektriratas maksab veebipoes olenevalt mudelist 2490 või 2890 eurot. SIhtturgudel nagu Saksamaa on see küllaltki taskukohane, seal maksavadki elektrirattad ligikaudu 3000 eurot. Rattad on reaalne ja odavam alternatiiv autole.

“Saksamaal müüdi eelmine aasta ligi miljon elektriratast ja turg kasvas 37%, valdkonnale prognoositakse kiire kasvu jätku. Prantsusmaa on järgi kihutamas, seal oli turu kasv 90% eelmine aasta 255 000 ühikuni ja oodatakse samuti miljonini kasvu. Võrdluseks – Ampler müüb see aasta veidi üle 2000 ratta, ruumi kasvuks on,” rääkis Müür.

Uuenduslik müügimudel

Rattaid on firma müünud peamiselt üle interneti. Müür märkis, et aastal 2015 võis see kõlada väga hulljulge ideena, ent praeguseks on end tõestanud olulise konkurentsina, mis toob ettevõttele paremaid kasumimarginaale ning ka klientidele paremaid hindu.

Äsja käivitunud ühisrahastusvoor on firmale kolmas, esimene Indiegogo kampaania tehti 2016. aastal. “Need ühisrahastusvoorud on andnud tuult tiibadesse nii ettevõttele kui ka vägagi võimast tootlust investoritele, esimesest voorust on investeeringu väärtus tõusnud nelja aastaga 23,6 korda, teisest kahe aastaga 6,6 korda,” märkis Müür.

2018. aastal avatud Berliini esinduspood oli investori sõnul rohkem usaldusväärsuse, proovisõitude ja järelhoolduse jaoks, osta saab sealgi veebist. Klientideni jõutakse läbi online turunduse, kohalike ärilt tarbijale messide kaudu ning ka läbi saadikuprogrammide.

“Olulisemates linnades leitakse rattafänn, kellele ettevõte annab Ampleri inimestele proovisõitudeks ja ta saab iga enda toodud müügi pealt oma osa. Niimoodi saab tiimi jätkuvalt õhukese, efektiivse ja tulemustele suunatud hoida. Jäävad vahelt ära kasutud poed, mis panevad lihtsalt suuri juurdehindlusi otsa minimaalse kasuteguriga tootjale või tarbijale. Poed ja kaubanduskeskused on minevik, see on kaubanduse tulevik,” rääkis Müür.

Riskid: konkurendid, majanduslangus, tarnemudel

Ehkki seni on Ampler Bikes suutnud kiirelt ning edukalt kasvada, ei ole äri muidugi kaugelt riskivaba ning enne, kui enda raha riskikapitali paigutada, tuleks põhjalikult riskidega tutvuda. Müür tõi välja kolm suuremat riski, mis firmat ohustada võivad.

Esiteks, riistvaras on keerulisem püsivat konkurentsieelist saavutada ja hoida. Seni on Ampleri inseneritöö ilusti valdkonna esirinnas olnud ja nüüd hakkab ka veidi eelarvet tekkima tootearenduse jaoks. Konkurendid aga ei maga ning arenevad samuti kiirelt.

Teiseks riskiks võib kujuneda tarneahel. Müüri sõnul ongi firmal igal aastal natuek käivet tagasi hoidnud, et mõningaid juppe pole laos olnud, aeg-ajalt mõnel mudelil on ooteaeg seetõttu pikem olnud.

Kolmas suurem risk võib olla majanduslangus. “Kindlasti langus mõjutaks, aga Saksamaa keskklass vast nii suurt lööki ei saa ka halvematel stsenaariumitel. Linnastumise, ummikute ja sisepõlemismootorite vastase võitlusega pigem nõudlus kasvab ja prognoosid ongi elektrikate turu võimsa kasvu jätkumisele,” rääkis Müür.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.