Puust ja punaseks: kes võib koduveini, siidrit ja õlut teha ja mis tingimustel seda müüa võib?

Koduveini võib oma tarbeks teha, aga müügile kehtivad põhjalikud nõuded.Foto: Shutterstock

Koduveini, -õlle ning eriti viimastel aastatel ka -siidri valmistamine on Eestis väga populaarne. Küsisime järgi, kas riik on sellele ka mingeid nõudeid kehtestanud ning kas kaupa tohib ka müüa.

Eestis on alkoholi käitlemine lubatud üksnes alkoholiseaduses sätestatud korras, selgitas maaeluministeeriumi pressinõunik. Käitlemiseks loetakse selle valmistamist, töötlemist ja villimist – ehk tootmist –, importi-eksporti ning müüki.

“Koduveini või –siidrit võib toota isiklikuks tarbimiseks, kuid müügi eesmärgil on lubatud seda teha üksnes alkoholiseaduses sätestatud tingimustel,” rääkis ministeeriumi esindaja. Neid tingimusi on päris palju.

Selleks, et alkoholi müüa, peab see vastama alkoholi määratlemise, kirjeldamise ja müügiks esitlemise nõuetele, olema kantud riiklikku alkoholiregistrisse, vastama riiklikku alkoholiregistrisse kandmisel esitatud katsetulemuste protokollis või sertifikaadis toodud näitajatele ning esitatud ootenäidisele. Veelgi enam, alkoholi käitleja vastutab selle eest, et toode, mis tarbimisse jõuab, on ohutu.

Mida täpselt teha tuleb?

Kui plaanid asuda tegutsema väiketootjana ning toota aastas kuni 40 000 liitrit õlut või kuni 15 000 liitrit veini ja kääritatud jooki, siis on maksuamet pannud kokku ka juhendi, mida teha tuleb. Õlle puhul saab sel juhul maksta ka 50% väiksemat aktsiisi.

Esiteks tuleb registreerida ennast äriregistris ja üldjuhul ka käibemaksukohustuslaseks. Teiseks tuleb maksuametile esitada taotlus aktsiisilao tegevusloa saamiseks. Mida sinna kirjutada, saab lähemalt lugeda siit.

Aktsiisiladu peaks olema lukeustatav ning sinna jõudmiseks ei tuleks minna läbi eluruumide. See võib olla näiteks kelder, garaaž või tuba. Taotluses tuleb kirja panna ka äriplaan, toodete kangus, tootmisprotsessi kirjeldus ja nii edasi.

Kui tootmine toimub oma kodus, tuleb veterinaar- ja toiduametile (VTA) esitada enne käitlemise alustamist majandustegevusteade eraelamus toidu käitlemise kohta. Kui on plaanis kasutada spetsiaalseid tootmisruume, tuleb taotleda alkoholi tootmiseks tegevusluba.

Enne majandustegevusteate või tegevusloa taotluse esitamist peab olema:
koostatud enesekontrolliplaan ja õllele määratud säilimisaeg.

Kui plaan on oma toodangut müüa avalikel üritustel, siis tuleb veel lisaks enne minekut esitada VTA-le majandustegevusteade ajutise/teisaldava jaemüügi kohta.

Majandustegevusteate esitamine on tasuta. Tegevusloa saamiseks tuleb maksta toidujärelevalve tasu, mida arvestatakse tegevusloa taotluse menetlemisele kulunud aja eest: tunnitasu määr 2019. aastal oli näiteks 12,30 eurot.

Toidujärelevalve tasu tuleb maksta ka edaspidise majandustegevuse jooksul, kui järelevalveametnik aeg-ajalt tootmistingimusi üle vaatamas käib.

Kui MTA-lt on saadud aktsiisilao tegevusluba ning VTA-le esitatud majandustegevusteade või saadud tegevusluba tootmise kohta, siis tuleb oma valmistatud alkohoolne jook registreerida ka riiklikus alkoholiregistris. Selleks tuleb VTA-le esitada taotlus alkoholiregistri iseteeninduskeskkonna kaudu.

Esitada tuleb muuhulgas ka volitatud laboratooriumi poolt väljastatud katseprotokoll, näiteks õlle puhul on vaja lasta laboris analüüsida ainult alkoholisisaldust.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.